Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

gwara

Język: polski
EJO 1999, 232 Definicja współczesna

Gwara. Termin używany wymiennie z terminem "dialekt". W tradycji lingwistycznej polskiej często odróżnia się te 2 terminy, rozumiejąc przez gwarę mowę ludności wiejskiej z niewielkiego terytorium, przeważnie z kilku lub kilkunastu wsi, różniącą się od języka ogólnego (dialektu kulturalnego) i mowy sąsiednich okolic, a przez dialekt - zespół kilku czy nawet kilkunastu gwar.

Cytaty

Dialect Narzecze, a w ściślejszym znaczeniu Gwara (Mundart).

Gwara Dialect, Mundart (w ściślejszym znaczeniu. Porówn. Narzecze).

Mundart Gwara, –owy. (porówn. Narzecze).

Myślę przeto, iż do pisma fonetycznego uciekać się należy w razach tylko ostatecznych i to dla uwydatnienia tych tylko właściwości pewnéj gwary, które ona posiada nie wspólnie z mową ogólno polską.

Kr/1897, s. 6 Definicja

W każdym znowu narzeczu, właściwym pewnej części kraju, dają się odróżniać w wymawianiu ludowym drobniejsze jego różnice i odcienie, które nazywają się gwarami ludowemi.

Przede wszystkiem gwaryżywemi, rozwijającemi się swobodnie odmianami języka polskiego i przez to już zasługują na poznanie.

Przede wszystkiem gwaryżywemi, rozwijającemi się swobodnie odmianami języka polskiego i przez to już zasługują na poznanie.

Kl/1939, s. 9 Definicja

Te w obrębie wspólnoty językowej powstające odmiany regionalne mowy noszą nazwę gwar.

Niezmiernie liczne i jakościowo różnorodne gwary ludu polskiego można zawrzeć w pięciu głównych dzielnicach dialektycznych: małopolskiej, śląskiej, wielkopolskiej, mazowieckiej i pomorskiej.