terminów gramatycznych online
skoropis
- Cz. I. Powierzchność języka. Rozdział II. O głosie pisanym: Kop/1817
- Słownik, cz. II (P - Ż): SWil/1861
- Słownik, t. 6: S-Ś: SW/1900-1927
- Słownik, tom I. część I. (A-F): L/1807–1814
skrót
Cytaty
ABREWIACYA, yi. f. [...], skrócenie, pismo prędkie z tytłami, skoropis [...]. Znajdują się w pismach polskich skrócenia czyli abrewiacye, tak przez opuszczenie głosek, jako przez zamianę ich na figury. Kopcz. Gr. 1. 29.
O wymáwianiu skróceń, czyli skoropisów [...] W rękopismach i piérwszych drukach, więcéj niż dzisiáj bywało skoropisów, które początkowego czytelnika dopóty zatrudniały, póki przez domysł i długą wprawę, nie oswoił się z niémi, a nájprędzéj przy pomocy świadomego przewodnika.
Skoropis, (v. Skoropism), u, lm. y, m. 1) pismo prędkie ze skróceniami, włóczka, stenografja. 2) = pismo lub wiersz na prędce. Skoropism na wesele przyjacielskie. 3) = pismo literami kościelnemi ruskierai z wielą abrewjacjami pisane. Stryjkowski polega na świadectwie ruskich skoropisów, bez nazwiska autorów i dat od niego cytowanych, 4) =a, lm. owie, m. człowiek piszący przez abrewjacje, stenograf.
Skoropis, 1. u, lm. y, Skoropism [...] b) pismo pośpieszne, ze skróceniami: S[koropis], z tytułami, pismo prędkie, abrewjacja, włóczka. L. [...] c. gatunek pisma cerkiewno-słowiańskiego ze skróceniami: Stryjkowski polega na świadectwie ruskich skoropisów, bez nazwiska autorów i dat od niego cytowanych. Nar.