terminów gramatycznych online
szczęki, szczęka
Język: polski
- Fonetyka opisowa: Benni/1923
- Głosownia: PolTerm/1921, Król/1922
- Przypisy do grammatyki na klasę III: Kop/1783
- Słowniczek: Gaert/1927
- Słownik, t. 6: S-Ś: SW/1900-1927
Cytaty
Przeciąg od ust przez gębę, gardło, krtań, aż do płuc, podobny jest do piszczáłki, płuca samé, co do postaci, dwóm winnym gronóm, a co do dziurkowatości, są gębce podobné: sprężystość błonek przy główce krtani osadzonych, sprężystość i gibkość podbródká, języka, wárg i nosa: myszki, błony, a nájbardziéj Diaphragma, to jest błona poziomo śrzodkującá między piérsiami a brzuchém, tudziéż żyły są na ksztáłt nájrucháwszych sprężyn albo strón do wydaniá i uczuciá głosu służących: chrząstki krtani, gardła i nosa, szczęki i zęby, jako części twardszé, służą do mocniéjszégo i głośniéjszégo dzwięku [...].
Szczęka, i, lm. i, X Szczeka, Szczoka kość głowy, w której osadzone są zęby: S[zczęka] górna a. wyższa.
Narządy mowne. Tchawica. Krtań. Wiązadła głosowe. Szpara głosowa. Chrząstka tarczowa, chrząstka obrączkowa, chrząstki nalewkowe. Nagłośnia. Nasada: jama ustna, jama gardłowa, jama nosowa. Podniebienie miękkie, języczek. Podniebienie twarde. Dziąsła (wypukłość nad zębami). Zęby. Szczęki. Język. Wargi.
W jamie ustnej rozróżniamy: 1) język, 2) podniebienie miękkie zakończone języczkiem, 3) podniebienie twarde, 4) zęby i dziąsła oraz szczęki i 5) wargi.
Rzeczywiście, gdy tylko nieco rozsuniemy, oddalimy od siebie zęby górne i dolne, czyli opuścimy szczękę, wymawiając ciszącą głoskę s', otrzymamy co innego, mianowicie x'.
Szczęki, p. narządy mowne.