Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

придаточное определительное предложение

Hasło w cytatach: придаточное опредѣлительное предложеніе, придаточныя опредѣлительныя, придаточныя опредѣлительныя предложенія
Język: rosyjski
Dział: Składnia (współcześnie)

Cytaty

Główném zowie się zdanie, które od innego nie zależy, i samo przez się zrozumiałém być może. 5. Przy zdaniu główném, w miejscu pojedyńczych wyrazów okréślających lub dopełniających, mogą się znajdować całe zdania [предложенія], które się zowią przydanemi (придаточныя) i dzielą się na okréślające (опредѣлительныя) i dopełniające (дополнительныя). Zdania przydane względem głównego są podrzędnemi (подчинительныя); a zaś główne zdania, połączone między sobą spójnikami, spółrzędnemi (сочинительныя). Spółrzędnemi mogą być także zdania przydane, uważane względem siebie samych, nie zaś w stosunku do głównego.

Główném zowie się zdanie, które od innego nie zależy, i samo przez się zrozumiałém być może. 5. Przy zdaniu główném, w miejscu pojedyńczych wyrazów okréślających lub dopełniających, mogą się znajdować całe zdania, które się zowią przydanemi (придаточныя) i dzielą się na okréślające (опредѣлительныя) i dopełniające (дополнительныя). Zdania przydane względem głównego są podrzędnemi (подчинительныя); a zaś główne zdania, połączone między sobą spójnikami, spółrzędnemi (сочинительныя). Spółrzędnemi mogą być także zdania przydane, uważane względem siebie samych, nie zaś w stosunku do głównego.

Придаточныя предложенія [...]: б) Опредѣлительныя замѣняющія причастія; такія предложенія начинаются мѣстоименіями относительными (kto, со, czyj, jaki, który), нпр. kto smaruje ten jedzie (smarujący jedzie). Zaszkodziło mu zimno które było w zeszłym tygodniu (będące w przeszłym tygodniu.