Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

asocjacja

Język: polski
Geneza: śrdw.-łac. associatio 'towarzyszenie'
Dział: Semantyka, Teoria języka (współcześnie)
EJP 1991, 24 Definicja współczesna

Asocjacja, czyli skojarzenie, polega na takim wzajemnym powiązaniu dwóch (lub kilku) zjawisk psychicznych, w którym pojawienie się w świadomości człowieka jednego z nich powoduje pojawienie się drugiego (lub pozostałych). Na tym mechanizmie opiera się jedna z tradycyjnych technik badawczych psychologii języka (dziś też psycholingwistyki) – test a. wyrazów, np. osobie badanej mówi się jakiś wyraz i żąda, by szybko wymieniła inny, jaki jej w danej chwili przyszedł na myśl. Odpowiedzi na wyraz-podnietę są u różnych ludzi mówiących tym samym językiem na ogół podobne.

Cytaty

Wskutek tego działają zjawiska i prawa kojarzenia (asocjacji) wyobrażeń, odbywające się między elementami (cechami) t. j. składnikami wyobrażeń głoskowych, bo to jest właśnie rezultat i objaw ich współżycia, zawarunkowany i stojący w związku z zasadniczą ich istotą, to jest ich złożonością, i płynnością; wynikiem zaś tego są przesunięcia ich składu, zmiany ich wyobrażeń. Możemy zatem mówić o rozwoju czyli zmianach szczegółowozależnych.

Asocjacja, p. kojarzenie wyobrażeń.

Kojarzenie wyobrażeń, asocjacja — połączenie wyobrażeń; może się ono odbywać na podstawie styczności w czasie i przestrzeni lub na podstawie związku przyczynowego.