Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

głoska ustna

Hasło w cytatach: głoski ustne, ustne
Język: polski

Cytaty

Sławianie pobratymcy nasi dostrzegłszy, że jest za skąpe abecadło łacińskie dla tak bogatej mowy sławiańskiej, rozszerzyli swe abecadło odpowiednie do głosu i głosek swych ustnych.

Głoski są bardzo rozmaite co do rozwartości narządu mownego przy ich wymawianiu, a także co do innych cech charakterystycznych, a stąd podziały na samogłoski (vocales), sonorne, spiranty i zwarte, na dźwięczne i głuche, [głoski] ustne i nosowe itd.; a ich ewolucja bezpośrednio jest także od tego zależna.

Zasadniczo jest zrozumiałe, że opuszczenie języczka (uvula), które jest warunkiem nosowości, bardzo łatwo może być pod wpływem poprzedzającej lub następującej nosowej głoski przetrzymane lub wcześniej uskutecznione i w ten sposób na głoskę ustną rozszerzone.

Głoski, najmniejsze elementy wymawianiowo-słuchowe. Dzielą się ogólnie na: [...] b) (ustne) ★czyste i ★nosowe (nasales).

Ustne, p. głoski; p. samogłoski.

Przy wymawianiu jednych głosek, np. a, b, z, uchodzi wydech tylko jamą ustną, ponieważ podniebienie miękkie jest wzniesione i przywiera do tylnej ściany jamy gardłowej [...]. Głoski takie nazywają się ustnymi.