Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

budowa (gramatyczna) języka

Hasło w cytatach: budowa gramatyczna, budowa języka
Język: polski
Dział: Kultura języka (współcześnie)
  • O niezmiernem bogactwie, piękności brzmień mowy Sł. Polskiej. Zdania najpoważniejszych badaczów polskich i obcych: Oż/1883
  • O pisowni: Such/1849
  • O potrzebie oddzielnych liter i znamion tak powiada Mroziński: Oż/1883
  • Oddział II. Budowa języka samskrytu: SkorM/1816
  • Postrzeżenia nad niektórymi szczegółami rozprawy Brodzińskiego (J. Mroziński): Rozp/1830
  • Przedmowa: Rozp/1830
  • Wstęp: Kr/1897
  • [Wstęp]: Br/1848

Cytaty

O budowie czyli częściach tęż budowę składających jakowego języka, zwyczajnie sądziemy: [...].

Forma chwalemy, mówiemy, słyszemy, jest przeciwna mechanizmowi naszego języka, jaki mu wskazała jego budowa [...] forma ta zatém, chociaż dosyć upowszechniona, musi być koniecznie za błąd w języku uważana.

Mroziński piérwszy zgłębił zasady języka polskiego, oznaczył budowę jego piękną i wielką przez swoję prostotę, wyjaśnił język żyjący, jaki w swym wieku zastał [...]

Są wreszcie w tychże rozprawach napomknienia wyłącznie do ortografii nie należące, których przecięż nie wypadało opuszczać ze względu, iż posłużyć mogą w ogólności do poznania budowy języka polskiego, który w miarę swojego bogactwa i potrzeby, mało jeszcze był roztrząsany.

Ktokolwiek zastanawia się nad istotą i budową języka polskiego, ostatecznie przyznać musi, że same prawidła grammatyczne, same formy, słabym są środkiem do pojęcia jego natury.

Obszérniejsza gramatyka wytknie granice, w jakich się łagodzenie i pieszczenie trzymać winno, aby się język nie wyrodził; ogólnie mówiąc, w te szaty tylko wtedy duch języka swe twory przyoblékał, gdzie tego wywód etymologiczny, budowa gramatyczna, wzgląd na dźwięczności a czasem dwuznaczność wymaga.

[Józef Mroziński] "Zresztą dla jasnego wykładu gramatycznego budowy języka potrzeba koniecznie, aby spółgłoska twarda i odpowiadająca jej miękka wyrażane były przez tę samę literę".

Mroziński Joz. [Józef] powiada: "Sama już nawet Gram. wykładająca budowę naszego języka, byłaby ważnym przedmiotem dla nauk".

Obok jednak tych różnic, wszystkie wymienione języki łączy silny węzeł tożsamości pierwotnego ustroju; wszystkie one mają budowę gramatyczną na jednakich opartą zasadach i do dziś utrzymane w niej pewne znamiona wspólne, po wspólnym prajęzyku odziedziczone i dowodzące wzajemnego między temi rodzinami pokrewieństwa.