terminów gramatycznych online
czasownik częstotliwy
Język: polski
- Koniugacja (Końcowki osobowe, System koniugacyjny...Aoryst. Imperfekt ... Strona bierna. Inne formy złożone): Łoś III/1927
- Nauka o głoskach: Łaz/1861
- Nauka o słowach i ich odmianach: Łaz/1861
- O formach gramatycznych. Uwagi nad zakończeniem trybu bezokolicznego (J. Mroziński): Rozp/1830
- Oddział III. Wyjątek z gramatyki samskrytu: SkorM/1816
- Słownik, t. 1: A-G: SW/1900-1927
- Znaczenie i życie wyrazów: Łoś II/1925
Zob. czasownik wielokrotny
Cytaty
W drugim rozdziale mieszczą się prawidła na słowa przyczyną będące (Causal), w trzecim na słowa życzące, w czwartym na słowa częstotliwe, w piątym na słowa imienne (Nominat:) czyli takie które od imion pochodzą, szósty zaś rozdział niektóre o źródłosłowach mieści uwagi.
[...] cechą trybu bezokolicznego jest w nich zakończenie ć, bez względu, czy czasownik jest dokonany lub niedokonany, jednotliwy lub częstotliwy, jedno-syllabny lub wielo-syllabny.
W tworzeniu czasowników częstotliwych wrzucamy w między dwie samogłoski, np. dać, dawać; kryć, ukrywać […].
Ze względu na trwanie stanu czynnego, przymiotnego lub spokojnego, dzielą się czasowniki na niedokonane (imperfectiva) i dokonane (perfectiva). Niedokonane są dwojakie: trwałe i częstotliwe, np. Właśnie teraz Śniadeckiego czytałem (czasownik trwało-niedokonany, bo nie wyraża, iż skończyłem czytać Śniadeckiego) [...].
Częstotliwy [...] 2. gram.: Czasownik C. = zawierający wyobrażenie częstego powtarzania.
Niedokonane czasowniki z przyimkami złożone — według niego [D. Łazowskiego] — mogą być użyte w znaczeniu trwałem lub częstotliwem: odpisuję, wydalam, a dopiero wtedy stają się wyraźnie [czasownikami] częstotliwemi, gdy przybiorą przyimek po: poodpisywał, powypalał.
Wreszcie końcówkę -ywać zaczęto dodawać do tematów na -ow, tworząc od czasowników dokonanych nowe [czasowniki] częstotliwe: zabudować — zabudowywać, przemalować — przemalowywać, mamy więc już bezokoliczniki na -owywać.