terminów gramatycznych online
czasownik verbum
Język: polski
Geneza: od rzecz. czas
- Budowa wyrazów: Łoś II/1925
- Części mowy: ZwO/1924
- Części mowy odmienne: Malecz/1882
- Część I (wstępna): Jes/1886
- Część trzecia. Rzecz o słowach: Such/1849
- Deklinacja: ŁośFl/1923
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Dodatek. Projekt ortografii polskiej w podręcznikach szkolnych: Uchw.AU/1891
- Fleksja: PolTerm/1921
- Fleksja czyli nauka o odmianach: Kr/1897
- Główne przepisy: Łoś/1918
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- IV. Rozwój polskiej terminologii gramatycznej po Kopczyńskim: Kor/1961
- Nauka o formach (Flexya): Mał/1863, Mał/1879
- Nauka o słowach i ich odmianach: Łaz/1861
- Nauka o wyrazach. Nauka o znaczeniu wyrazów: Król/1922
- Nauka o wyrazie: Kl/1939
- Nauka o znaczeniu wyrazów (semantyka): Szob/1923
- Nauka odmiany wyrazów: Kon/1920
- O Składni: Rew/1845
- O Słowie: Malin/1869
- O częściach mowy w ogólności: Bor/1830
- O pierwiastkach: Trz/1865
- O zdaniu pierwotném czyli gołém: Gr/1861
- O źródłosłowach w ogólności: Trz/1865
- Odmienne części mowy: Lerc/1877
- Pisownia: Król/1907
- Postrzeżenia nad niektórymi szczegółami rozprawy Brodzińskiego (J. Mroziński): Rozp/1830
- Projekt terminologii: KarłT/1885
- Przestrogi, narzekania i upominania starszych! (słuchaj!): Oż/1883
- Semantyka: PolTerm/1921
- Skróceń grammatycznych wyłuszczenie: L/1807–1814
- Spis rzeczy i wyrazów: Rozp/1830
- Słowniczek: Gaert/1927
- Słownik, cz. I (A - O): SWil/1861
- Słownik, część III. czyli volumen V. (R-T): L/1807–1814
- Słownik, t. 1: A-G: SW/1900-1927
- Słownik, tom I (A-C): Dor/1958–1969
- Słownik, tom I. część I. (A-F): L/1807–1814
- Słówko o układzie tego dzieła: Bor/1830
- Verbul: Gos/1939
- Wiadomości wstępne: Kr/1917
- Wstęp: Lor/1907
- Wstęp. O zdaniu w ogólności: Kras/1897
- Znaczenie i życie wyrazów: Łoś II/1925
Czasownik. Leksem o prymarnej funkcji predykatywnej, a więc stanowiący w zdaniu jego człon główny (konstytutywny) - orzeczenie.
Cytaty
CZASOWNY, a, e, od czasowania czyli koniugacyi, koniugacyjny, mogący bydź czasowanym [...]; Kpcz. Gr. 1, 157. Czasowne słowo, Słowo per excell., Czasownik, verbum, część mowy, podpadająca czasowaniu czyli koniugacyi, [...].
Skróceń Grammatycznych wyłuszczenie. [...]
Przy czasownikach czyli werbach znajdują się następne znaki:
cz., czyn., t. j. słowo czynne, activum,
biern., t. j. słowo bierne, passivum [...].
SŁOWO, -a, n., [...]. – 2) Grammat. Słowo, Verbum, das Zeitwort, trzecia część mowy. Kpcz. Gr. 1, p. 6, czasownik [...].
Czasowniki, którym w piérwszéj osobie, w liczbie mnogiéj, w czasie teraźniejszym, powszechnie dajemy zakończenie imy (nosimy, słyszymy), zdaniem Brodzińskiego, należałoby kończyć na emy[...]
CZASOWNIKI; nieustalenie ich formy: robimy i robiemy, słyszymy i słyszemy, 551; 451.- Porów. 327. Obacz Tryb bezokoliczny, Tryb rozkazujący.
Słowo czyli Czasownik, oznacza czynność jakową lub stan rzeczownika:— czynność, np. chwalę; stan rzeczownika, np. leżę. Poznaje się po tém wyraz że jest słowem, iż można doń dodać zaimek ja, ty, on, ona, ono, i t. d.
Rozdział VI. wykazuje w krótkości podział Czasowników, nazwiska ich, i cechy poznawania, oraz przykład zawierający w sobie Trybowanie, Czasowanie, Liczbowanie, Osobowanie i Rodzajowanie. Tu dwie nowości nastręczają się uwadze znawcy; pierwsza, iż jedno tylko mamy Słowo posiłkowe być, tak jak w sławiańkiém, rossyjskiém, i t. d. a co i J. S. Bandtke przede mną jeszcze uważał (d), druga zaś, Słowo dwuosobowne. Dla tego mówię , jedno słowo posiłkowe być, iż mieć, od innych mniemane Słowem posiłkowém, tego niemal uważam przyrodzenia, co i rozumieć, mniemać, sądzić, myśleć, i t. d.
SKŁADNIA ZGODY
Obejmuje w sobie przepisy względem zgadzania wyrazów do siebie należących, jakiem są: przymiotniki [...] z rzeczownikami; słowa czyli czasowniki z imionami rzeczownemi lub przymiotnemi, zaimki z rzeczownikami, z przymiotnikami rzeczownie wziętemi, lub z słowami.
Czasownik jest to słowo, które oznacza objaw przedmiotu w pewnym czasie; np. być, orać, kopać itd.
Najłatwiéj poznać Czasowniki po tém, że z Zaimkami osobistémi ja, ty, on, ona, ono, my, wy, oni, one uginać się dają; np. Słuchać jest Czasownik, bo można mówić: ja słucham, ty słuchasz, on słucha, my słuchamy, wy słuchacie, oni słuchają.
Klasyczna doktryna gramatykalna czasownik nazywa słowem, wiernie tłumacząc verbum. U nas słowo znaczy wszelki wyraz ustny. A że Łacinnicy lub Francuzi nie mogli utworzyć osobnego wyrazu technicznego, nie idzie za tém, abyśmy ich naśladowali.
Otóż słowa: jest (być), leżała (leżéć), będzie czytał (czytać), które wyrażają objaw przedmiotów, w pewnym czasie, nazywają się Czasownikami.
Imiesłów [...] czynny i nijaki od Czków nijakich.
Czasownik, a, lm. i, m. gram. część mowy podlegającą czasowaniu, v. konjugacji, słowo.
Orzecznikiem zdania może być: 1. Słowo wyrażające bytność, działanie lub stan podmiotu w pewnym czasie, to jest czasownik [...].
Słowa wchodzące w skład zdań czyli w mowę. nazywamy częściami mowy. W polskim języku jest 9 części mowy 1. Rzeczownik. 2. Zaimek. 3. Przymiotnik. 4. Liczebnik. 5. Czasownik. 6. Przysłówek. 7. Przyimek. 8. Spójnik. 9. Wykrzyknik."
Ze względu na znaczenie dzielą się czasowniki na: 1. Przedmiotowe, które wyrażają działanie podmiotu przechodzące na przedmiot w 4ym lub 2im p. będący, dlatego nazywamy je także przechodniemi (transitiva), np.. Bóg nagradza cnoty, a karze występki [...]. 2. Podmiotowe, które wyrażają wprawdzie działanie podmiotu, ale nie przechodzące na przedmiot w 4ym lub 2im p. będący, albo oznaczają stan przymiotny lub spokojny podmiotu [...].
Jeżeli orzecznikiem jest słowo czyli czasownik, tenże orzecznik swą formą, a mianowicie zakończeniem wyraża rzeczywiście cztery wymienione względy, t. j. osobę, liczbę, czas i tryb, jak to z przykładów dopiero co wymienionych widzimy.
Słowo czyli czasownik (verbum) wyraża zachowanie się osoby lub rzeczy, t. j. jéj czynność albo też jéj stan, np. ojciec nagradza, koń pędzi, kamień leży.
Słowem zaś albo Czasownikiem (verbum, Zeitwort) nazywamy tę część mowy, która wyraża czynność, stan, w ogóle zachowanie się jakiéj osoby lub rzeczy.
§. 6. Jest jeszcze jeden podział piérwiastków, t. j. a) na piérwiastki imion, b) piérwiastki czasowników, c) piérwiastki zaimków. Z piérwszych powstają imiona, z drugich czasowniki, z trzecich zaimki i pokrewne im przyimki, spójniki i niektóre przysłówki.
I to wiedzieć trzeba, że piérwotne znaczenie przyrostków z czasem tu i owdzie aż do niepoznania się zmieniło: żo-na- źródłosłów rzeczownika téj saméj postaci powstały z pierw. żon i przyrostka -a, sław-na- źródł. przymiotnika sławny-a-e, powstały z pierw. stężałego słu i przyrostka -ina (§. 80), żyw-i- źródł. czasownika żywię, powstały z piérw. żyw i przyrostka -i (§. 28), sta-na- źródł. czasownika stanę powstały z piérw. sta i przyrostka -na (§. 74).
[...] Wszystkie atoli te znaczeniá schodzą się s sobą, jakoby w punkcie centralnym, w ogólnym znaczeniu wyrazu, tak że pospolicie w mowie naszéj wyráz i słowo znaczą jedno i prawie to samo. Lecz w gramatyce słowo (verbum, rhema) służy za názwę naukową (terminus technicus), oznaczającą jednę s części mowy. Słowo tedy, jako názwa naukowá, oznaczá nám w gramatyce byt, jistnienie, stán, czynność lub bierność jakiéj jistoty w danym czasie [...]. Tak się rzecz má względem wszelkich jinnych słów w mowie ludzkiéj co do oznaczaniá czynności, stánu jistót w głównych trzech dobach czasu. Dlá tego téż nasz Mroziński i jinni za nim gramatycy nasi nazywają niby z niemiecka słowo czasownikiem (Zeitwort), chcąc w taki sposób wyróżnić gramatyczne znaczenie słowa od pospolitych jego znaczeń. Lecz wyraz czasownik byłby może stósowniejszym do oznaczeniá zegaru, (z niemieckiego Säger), niżeli do oznaczaniá naszego słowa, i nie oddaje wcale tego, co wyrażá niemieckie Zeitwort, chyba żebyśmy je dosłownie oddali czasosłowem [...].
Czasowniki czyli słowa są to takie wyrazy, które oznaczają czynność, byt, stan, wogóle zachowanie się jakiéj osoby lub rzeczy, np. wiatr wieje, siostra szyje, brat czyta, uczeń uczy się, ojciec śpi, dom wali się, żołnierze walczą, ojciec rachuje, koń ciągnie, pies szczeka itd.
Z głosek i syllab powstają wyrazy. [...] Dzielimy je zatem na 9 różnych klas, czyli tak zwanych CZĘŚCI MOWY. [...]
- liczebniki (numeralia),
- słowa czyli czasowniki (verba).
SŁOWO czyli CZASOWNIK (verbum) wyraża zachowanie się osoby lub rzeczy, t. j. jéj czynność albo też jéj stan, np. ojciec nagradza, koń pędzi, kamień leży.
SŁOWEM zaś albo CZASOWNIKIEM (verbum, Zeitwort) nazywamy tę część mowy, która wyraża czynność, stan, w ogóle zachowanie się jakiéj osoby lub rzeczy.
Słowo albo czasownik jest część mowy odmienna, która oznacza czynność, byt, istnienie: pracować, być, zostać, stać się i t. d. Słowo inaczéj nazywa się czasownikiem dlatego, że się odmienia przez czasy.
Oetinger Józef "Przeważają w naszym języku słowa czyli czasowniki; kiedy w niemieckim rzeczowniki mają przewagę; służące nie tylko do oznaczenia wprost przedmiotów zmysłowych; ale obok jinnych do wyrażenia wszystkich stosunków rzeczy, jich, przymiotów, czynności, zmian, ruchu i t. d.".
Czasownik Verbum. [Czas.].
Czasownik Verbum. [Czas.].
Wyrazy, oznaczające: czynność, stan albo byt osób, lub rzeczy czyli przedmiotów, nazywają się słowami. Ponieważ słowa odmieniają się, jak to zaraz zobaczymy przez czasy, więc zowią się także czasownikami.
Podobnież ma się rzecz z czynnościami (czyli czasownikami) wszystkich zdań następnych.
Ś, ź w przymiotnikach, urobionych od czasowników na i (jak głosić): głośny, późny, woźny, także: piśmienny.
Przy czasownikach osobno: nie pisze, nie wiedział...
Do części mowy odmiennych należą: rzeczowniki, przymiotniki, zaimki i słowa (zwane niekiedy czasownikami).
Siła orzekająca czasownika nie spoczywa jednak w jego treści, tj. w źródłosłowie, lecz w jego formie, tj. w końcówce osobowej.
Czasowanie a lm. a [...] gram. odmiana czasownika, koniugacja.
Czasownik a, lm. i 3. gram. część mowy, wyrażająca czynność, stan, byt, in. s ł o w o. <CZAS>
ą [...] w koniugacji: w osobie 3. l. m. wszelkich słów (czasowników), a więc: niosą, biorą, piszą, słuchają itd. oraz w imiesł. r. m. czynnych przeszłych; żął, ciął, ciągnął itd., w imiesł. teraźniejszych wszelkich czasowników: będąc, nosząc, mając itd., w imiesł. czynnym zaprzeszłym nieodm.; zażywszy, wziąwszy i w imiesł. czynnym ter. będąc, będący a e.
Wyrazy, które powiadają, co się dzieje, działo, stało lub stanie, nazywamy czasownikami; na prz .: piszę, pisałem, napisałem, napiszę [...].
Otóż według znaczenia, t. j. ze względu na to, co oznaczają oddzielne wyrazy, rozróżniamy w języku polskim dziewięć grup wyrazów czyli części mowy: rzeczowniki, przymiotniki, zaimki, liczebniki, słowa czyli czasowniki, przysłówki, przyimki, spójniki i wykrzykniki.
Słowo albo czasownik. § 48. Słowo jest to wyraz, oznaczający czynność lub stan pewnej osoby lub rzeczy; np. różne czynności ucznia mogą oznaczać następujące wyrazy: czyta, pracuje, spacerował, bawi się, odpowiedział itp. rozmaite stany drzewa mogą wyrażać następujące wyrazy: rośnie, kwitnie, więdnie, uschło, zmarzło, gnije, choruje itp.
W ten sam sposób utworzono nazwy miejscowe: Boryja, Bogoryja, Czartoryja, gdzie drugą część stanowi imię utworzone od czasownika ryć, jak w Kołomyja, wodomyja — imię utworzone od czasownika myć.
Części mowy, które oznaczają czynność osób lub rzeczy, albo stan, w jakim osoba jakaś albo rzecz się znajduje, nazywają się czasownikami.
Czasownik. Czasowniki przechodnie i nieprzechodnie.
Czasownik. Czasownik właściwy (słowo osobowe). Imiesłów przymiotnikowy. Imiesłów przysłówkowy. Bezokolicznik.
Wszystkie wyrazy w naszej mowie dadzą się podzielić na dwie grupy: 1. Wyrazy samodzielne t.j. takie, które same przez się mają wyraźne znaczenie (ojciec, dom, praca, żyję, dobry, śpiewać, pięknie itd.).[...] 1. Wyrazy oznaczające przedmioty (rzeczownik). a) Wyrazy oznaczające cechy przedmiotów (przym., czas.). b) wyrazy oznaczające właściwości cech (przysłówek i imiesłów przysłówkowy. [....] Wyrazy, które oznaczają przedmioty niewyraźnie, ogólnikowo, np. on, tamten, nic, coś.... są rzeczownikami zaimkowemi. Wyrazy oznaczające liczbę: pięć, sto, tysiąc... są rzeczownikami liczebnemi. (Szob.)
Do wyrazów oznaczających cechy przedmiotów należą: Czasowniki. Wyrażają one jednak nie własność przedmiotów, lecz ich czynności lub stan zjawiska.
Ogólną nazwę czasowników nadajemy wyrazom, określającym czynności i stany przedmiotów.
Czasownik może występować pod czterema postaciami: 1) bezokolicznika, 2) słowa osobowego, 3) imiesłowu przymiotnikowego i 4) imiesłowu przysłówkowego.
Zmiany ar w er nie można uważać za fonetyczną, bo pojawia się tylko w czasownikach, konj. 3 [...] lub w rzeczownikach związanych z niemi prawdziwą czy fałszywą etymologją [...].
Według deklinacyj odmieniają się imiona, imiesłowy i zaimki; według konjugacyj — czasowniki.
W kasz.-słowińskiem te czasowniki wykazują, w zgodzie ze stp. językiem, apofonję (przy pierwotnych długich) [...].
Nic w tem dziwnego, bo do innych momentów przybywa i to, że te przymiotniki są skojarzone nie tylko z rzeczownikami (lub mówiąc ogólnie imionami), ale także z czasownikami.
Czasowniki ― Verbos.
Czasowniki, są to słowa, któremi wyrażamy czynność lub stan osób lub rzeczy. Mają one w języku portugalskim cztery odmiany czyli konjugacje (conjugações).
§ 295. W wyrazie prostym jest jeden pierwiastek (rdzeń) i poza nim tylko sufiksy; w wyrazie złożonym każdy z jego członów tworzy się od własnego pierwiastku lub też pierwszy człon jest prefiksem; inaczej: w wyrazie prostym drugi człon jest sufiksem, w wyrazie zaś złożonym drugi człon tworzy się od pierwiastku, czyli jest imieniem lub czasownikiem.
M. Bréal, Essai de sémantique, twierdzi, że najpierwotniejszą funkcją czasownika było wyrażenie rozkazu i wykonania, co z czasem dało początek formom trybów: rozkazującego i oznajmującego. Teraz jednak na czasownik zapatrujemy się, jako na symbol językowy, oznaczający stan lub czynność.
Czasowniki (verbum, słowo), wyrazy oznaczające czynności lub stany.
II. Wyrazy jako całości ze względu na znaczenie (części mowy): A. Wyrazy ★samodzielne: 1. imiona (nomina): a) ★rzeczownik (substantivum), b) ★przymiotnik (adiectivum), c) ★liczebnik (numerale); 2) ★zaimek (pronomen); 3) ★czasownik (słowo, verbum); 4. ★przysłówek (adverbium); 5) ★wykrzyknik (interiectio).
Czasownik nazywa czynność, wykonywaną przez kogoś lub przez coś, albo stan, w którym ktoś lub coś się znajduje, np. leżeć, wisieć, chorować, rosnąć itp.
CZASOWNIK—VERBUL
Indicativul
Prezent
ja jestem — eu sunt [...]
Czasownik mIII 1. «część mowy obejmująca wyrazy mające koniugację, oznaczające zwykle czynność lub stan; wyraz należący do rej części mowy»: Robota to czynność odpowiadająca czasownikowi robić, ten czasownik zaś ma znaczenie dość konkretne — oznacza on przede wszystkim pracę ręczną. DOR. Rozm. II, 122.
Istniejące w pewnych kategoriach nowe zamieszanie terminologiczne wywołało oczywiście chęć likwidacji istniejącego stanu rzeczy przez ustabilizowanie dla danych pojęć pewnych określeń. Ich projektu wraz z uwagami teoretycznymi dostarczył J. Karłowicz [...].
Semantica — znaczennia: nomen substantivum appellativum — rzeczownik rzeczowy, verbum — czasownik.
Powiązane terminy
- czasosłów
- czasowana część mowy
- głagoł (czasownik)
- słowa czasowe
- słowo (czasownik)
- słowo czasowe
- słowo czasowne
- werbum, verbum
- verb
- verb
- verbe (czasownik)
- verbo
- verbum (czasownik)
- Verbum
- Zeitwort
- żodys (wsp. lit. veiksmažodis = czasownik)
- глагол
- aktywum
- bezokolicznik
- bezosobowa forma czasowników
- czasownik atematyczny
- czasownik bezokoliczny
- czasownik bezosobisty
- czasownik bezprzyimkowy
- czasownik bezwstawkowy
- czasownik bierny
- czasownik chwilowy (rodzaj czasownika wielokrotnego)
- czasownik chwilowy (rodzaj czasownika dokonanego)
- czasownik chwilowy (rodzaj czasownika ograniczonego)
- czasownik chwilowy (rodzaj czasownika nieograniczonego)
- czasownik chwilowy (rodzaj czasownika ograniczonego)
- czasownik ciagły (rodzaj czasownika ograniczonego)
- czasownik ciągły (rodzaj czasownika niedokonanego)
- czasownik ciągły (rodzaj czasownika wielokrotnego)
- czasownik ciągły (rodzaj czasownika nieograniczonego)
- czasownik ciągły niewielokrotny
- czasownik częstotliwo-niedokonany
- czasownik częstotliwy
- czasownik czynny
- czasownik denominatywny
- czasownik dokonany
- czasownik dostateczny
- czasownik duratywny
- czasownik dwulicowy
- czasownik faktytywny
- czasownik foremny
- czasownik formalny
- czasownik I klasy
- czasownik II klasy
- czasownik imperfektywny
- czasownik inchoatywny
- czasownik iteratywny
- czasownik jednokrotny
- czasownik jednostajny (rodzaj czasownika ciągłego)
- czasownik jednostajny (rodzaj czasownika ograniczonego czyli terminatywnego)
- czasownik jednosylabny
- czasownik jednotliwy
- czasownik kauzatywny
- czasownik kursywny
- czasownik momentalny
- czasownik myślenia i mówienia
- czasownik narośnięty
- czasownik niedokonany
- czasownik niedokonany ograniczony
- czasownik niedokonany terminatywny
- czasownik niedokonany wielokrotny
- czasownik niedostateczny
- czasownik nieforemny
- czasownik nieograniczony
- czasownik nieosobisty
- czasownik nieosobowy
- czasownik nieprawidelny
- czasownik nieprzechodni
- czasownik nieregularny
- czasownik niezłożony
- czasownik niezmiennotematowy
- czasownik niezupełny
- czasownik nijaki
- czasownik odimienny
- czasownik odwzorowy
- czasownik ograniczony (rodzaj czasownika niedokonanego)
- czasownik ograniczony (rodzaj czasownika dokonanego)
- czasownik ograniczony (rodzaj czasownika wielokrotnego)
- czasownik okoliczny
- czasownik osobisty
- czasownik osobowy
- czasownik oznaczający oczekiwanie
- czasownik oznaczający prośbę
- czasownik oznaczający rozkaz
- czasownik oznaczający stawanie się, przejście w stan
- czasownik oznaczający żądanie
- czasownik oznaczający życzenie
- czasownik perfektywny
- czasownik pierwiastkowy
- czasownik pierwotny
- czasownik pochodny
- czasownik poczynający
- czasownik podmiotowy
- czasownik pokrewny
- czasownik polski
- czasownik pomocny
- czasownik posiłkowy
- czasownik pośrednio pierwotny
- czasownik prawidłowy
- czasownik prefiksalny
- czasownik prosty
- czasownik przechodni
- czasownik przechodny
- czasownik przedmiotowy
- czasownik przedrostkowy
- czasownik przegłoszony
- czasownik przymiotny
- czasownik regularny
- czasownik rodzimy
- czasownik równotematowy
- czasownik różnotematowy
- czasownik ruchu
- czasownik rządzący
- czasownik rzeczownie użyty
- czasownik sanskrycki
- czasownik starosłowiański
- czasownik ściągnięty
- czasownik tematyczny
- czasownik terminatywny
- czasownik tranzytywny
- czasownik trwało-dokonany
- czasownik trwało-niedokonany
- czasownik trwały
- czasownik trzecioosobowy
- czasownik trzonowy
- czasownik ułomny
- czasownik w formie orzekającej
- czasownik w sposobie bezokolicznym
- czasownik wielokrotny (rodzaj czasownika niedokonanego)
- czasownik wielokrotny (rodzaj czasownika dokonanego)
- czasownik wielosylabny
- czasownik właściwy
- czasownik wstawkowy
- czasownik wyrażający czynność
- czasownik wyrażający czynność bierną lub stan
- czasownik wyrażający pewien odcień woli
- czasownik wyrażający stan
- czasownik wyrażający stan duchowy
- czasownik wyrażający życzenie i strach
- czasownik wyrażący czynność nieprzechodnią
- czasownik wzmacniający się (rodzaj czasownika ciągłego)
- czasownik wzmacniający się (rodzaj czasownika ograniczonego - terminatywnego)
- czasownik z przeczeniem
- czasownik zaimkowy
- czasownik zaprzeczony
- czasownik złożony
- czasownik złożony z prefiksem
- czasownik zrośnięty
- czasownik zwrotnie użyty
- czasownik zwrotno-zaimkowy
- czasownik zwrotny
- czasownikowo
- dewerbatywa
- forma czasownikowa
- imiesłów przysłówkowy
- medium (czasownik zwrotny)
- perfektywa
- słowo czynne
- *słowo czynno-posiłkowe
- słowo osobowe (czasownik)
- słowo pierwszorzędne
- słowo posiłkowe
- słowo prasłowiańskie
- słowo przymiotne
- słowo rzeczowne
- słowo starosłowiańskie
- słowo trzeciego gatunku
- słowo zdrożne
- słowoczasownik
- wyraz bezokoliczny
- cecha osobowa
- czasownikowość
- czynność (o czasowniku)
- czynność chwilowa
- forma orzekająca czasownika
- forma średnia
- koniugacyjny
- odczasownikowe abstrakta
- odmiana tematyczna
- pierwiastek czasownika
- pochodzenie supinowe
- prefiks czasownikowy
- temat czasownikowy
- tryb
- typ czasownikowy
- znaczenie czynne nieosobowe
- znamię czasowe
- źródłosłów czasowników pierwiastkowy
- źródłosłów częstotliwy
- źródłosłów nijaki
- radices verbales