Historical dictionary
of grammatical terms online

zaimek pytający

Language: polski

Quotations

Zaimki dzielą się na osobowe, posiadawcze, odnośne, wskazujące, pytające, łączące i nieoznaczone.

Zaimki pytające są te, które oznaczają pytanie. Takiemi zaimkami są: Kto? Co?, Czyj? Który? Czy? Dlaczego? Czemu?

Wszelkie zajimki oznaczające osobę 3cią dzielą gramatycy według jich znaczeniá jak następuje: [...] Zajimki pytające się o osoby, zwiérzęta lub rzeczy lub jich przymioty, są: kto? co? który? która? które? jaki? jaka? jake? […].

[…] Zajimki pytające przez przybranie przyrostków, po spółgłosce śiś, po samogłosce ś, i przyrostków kolɣek, kolɣekbąđ i bąđ, przechodzą ze znaczeniá pytającego do znaczeniá nieokreślonego (pronomina indefinita) […].

Zaimki pytające, są też same co i względne, i jedynie zależą od myśli, czy wyrażają wzgląd na imie poprzedzające, lub oznaczają pytanie.

Inne pytają o osobę lub rzecz, np. kto tam jest? jakie to drzewo? i dla tego zowią się [zaimkami] pytającemi. Takiemi są: kto? co? który? jaki?

Zaimek; kto, co, używa się zarówno jako pytający i jako względny.

Мѣстоименія бываютъ: [...] Вопросительныя, [zaimki] pytające, суть тѣ же что и относительныя, но служатъ для вопрошенія, напр. Która godzina? Czyj ten dom?

Zaimek. Zaimki rzeczowne, przymiotne i przysłowne. Zaimki odpowiednikowe. Zaimki osobowe, zwrotne, dzierżawcze, wskazujące, względne, pytające i nieokreślone.