Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

seksualizacja (upłciowienie)

Hasło w cytatach: seksualizacja
Język: polski
Dział: Semantyka (współcześnie)
  • Wpływ właściwości myślenia językowego polskiego na psychikę wogóle: BdC/1915
... Definicja współczesna

Genetycznie kategoria rodzaju stanowi zapewne pozostałość animistycznego spojrzenia na świat, postrzegania rzeczy jako ożywionych, właściwego ludom pierwotnym. Dziś w większości języków indoeuropejskich kategoria ta zanikła lub jest wykorzystywana do sygnalizowania relacji składniowych, jak w językach słowiańskich. W odniesieniu do niewielkiej grupy słownictwa, nazywającego istoty żywe obdarzone płcią, można mówić o zgodności rodzaju gramatycznego i naturalnego: ojciec, matka, brat, siostra, wuj itp., ale już w nazwach gatunkowych zwierząt rodzaj ma najczęściej charakter gramatyczny, niezależny od rodzaju naturalnego, np. mysz – rodzaj żeński dla obu płci.

Cytaty

Seksualizacja (upłciowienie), maskulinizacja (usamczenie) i wirylizacja (umęszczyźnienie) myślenia językowego polskiego, jako jeden z najdonioślejszych skutków animizacji.

Wszystkim myśleniom językowym arjoeuropejskim (oprócz ormiańskiego, o ile jest ono arjoeuropejskim) właściwa jest seksualizacja (upłciowienie) wyobrażeń językowych, z przewagą wyobrażenia samczości czyli z maskulinizacją (z usamczeniem). W polskim zaś myśleniu językowym obok maskulinizacji wybujała także wirylizacja (umęszczyźnienie).