terminów gramatycznych online
zlewać się
Język: polski
Cytaty
Potajemne dwugłośne stają się także z zlanego wymawiania dwóch liter samobrzmiących; lecz w jednym kształcie, i w przeciwnym porządku: gdyż Й. krótkie zrazu słyszane z następującą samobrzmiącą zlewa się, która pełnym wymawianiem wydaje się. Te są: Е.Ю.Я; i w tej bywają dwugłośnemi, kiedy nie leży przed niemi przyprzężona im zgodnobrzmiąca litera: jako to w един, jeden, явно, jawno, юность, młodość; kiedy zaś mają przed sobą przyprzężoną sobie zgodnobrzmiącą; wtedy są czyste samobrzmiące; jako to w Серце, serce, люблю, lubię, земля, ziemia.
Podczas stają się z jednej zgodnobrzmiącej litery z Niemą; co tylko w skupieniu z innemi rzeczeniami bydź może, gdy ta z następującymi lub poprzedzającemi w jedną sylabę zlewa się, na przykł: КЪ, ВЪ, ЛЬ, ЖЪ: къ тебѣ, do ciebie, въ полѣ, w polu, можноль, możnali, онажъ, onaż.
Dwa u obok siebie zléwają się w jedno, kiedy słowo końcówkami zbyt się przydłuża; np. konstytuuję konstytujący.
Ue 1. Podobnie jak ua, zlewa się czasem w jedną głoskę.
W źródłosłowach na a zakończonych wypada j a e przypodobniając się poprzedzającéj samogłosce przechodzi na a; a więc od źródł. dê-ła- czas przeszły niedok. dêła-a-chù zam. dêła-je-chù; przy dłuższych źródłosłowach na a zlewają się oba a w jedno a: kupowa-chù zam. kupowa-a-chù zam. kupowa-je-chù.
[…] I tak spółgłoski piérwotne zléwając się w jedno brzmienie ze spółgłoską j samą […].
Do miękkich brzmień samogłoskowych liczą się również tak zwane samogłoski jotowane: ja, je, jé, ji, jo, jó, ju, ją, ję, które mają także tę własność, że jeżeli następują po spółgłosce, natenczas to j zlewa się ze spółgłoską i przemienia ją na odpowiednią miękką.
Tutaj S rozsuwa się w czasie na element średniojęzykowy J i szczelinę, która upodabnia się do następującej i z nią się zlewa.
Suf. -iji może jest złożony z -i-jь lub -ь-jь, gdyż według Vondráka [...] suf. -jo- od najdawniejszych czasów łączył się z innemi sufiksami i wskutek procesów fonetycznych zlewał się z niemi, tworząc złożone morfemy, niby nowe przyrostki np. obcy < ob-ьt-jo-, pośledni < poslěd-ьn-jo-, -ciel < tel-jo- i t. d.