Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

rzeczownik odsłowny

Język: polski

Cytaty

Słowa (bez przeczenia), w jakiejkolwiek użyte postaci, wymagają dopełnienia bliższego zawsze w jednym i tym samym przypadku. Wyjątek stanowi użycie przeczenia [...]; a oprócz tego użycie danego słowa w formie rzeczownika odsłownego; przytym dotyczy to również tylko dopełnienia bliższego w bierniku.

§ 277. Formy czasownikowe pod względem budowy zasadniczo się różnią od form imiennych, gdyż końcówki osobowe, zarówno jak i końcówka bezokolicznika, są właściwie przyrostkami, pełniącemi zarazem funkcje końcówek: każda końcówka osobowa ma znaczenie zaimka osobowego, a końcówka bezokolicznika - ti jest istotnie sufiksem, tworzącym formę niegdyś rzeczownika odsłownego, który z biegiem czasu utracił znaczenie rzeczownikowe.

Odsłowny jęz. «utworzony od podstawy czasownikowej»: Upodobnienie jest to rzeczownik odsłowny, nazwa czynności utworzona od czasownika upodobnić (się). DOR. Gram. I, 103. Najliczniej przedrostki występują w słowach i imionach odsłownych. Tak np. w wyrazach od osnowy słownej chod-, jak oto: dochód, obchód. KRYŃ. A. Gram. 333.