terminów gramatycznych online
bezokolicznik
Język: polski
Geneza: uniwerbizacja określenia "tryb bezokoliczny"
- Części mowy: ZwO/1924
- Część I (wstępna): Jes/1886
- Część trzecia. Czasowniki: Lor/1907
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Fleksja: PolTerm/1921, Król/1922
- Fleksja czyli nauka o odmianach: Kr/1897
- Fleksja czyli nauka o odmianach, albo odmiennia: Kr/1917
- Główne przepisy: Łoś/1918
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- IV. Rozwój polskiej terminologii gramatycznej po Kopczyńskim: Kor/1961
- Nauka o formach (Flexya): Mał/1879
- Nauka o wyrazie: Kl/1939
- Nauka o znaczeniu wyrazów (semantyka): Szob/1923
- Nauka odmiany wyrazów: Kon/1920
- Pisownia: Król/1907
- Pisownia spółgłosek: Uchw.AU/1891
- Projekt terminologii: KarłT/1885
- Składnia: Mał/1879
- Słowniczek: Gaert/1927
- Uwagi wstępne: Uchw.AU/1891
Bezokolicznik jest formą fleksyjną czasownika nieokreśloną co do kategorii czasu, osoby (oraz liczby 1 rodzaju).
Cytaty
Przede wszystkiém spotykamy słowo w koniugacyi w postaci rzeczownika, zatrzymującego zresztą swoję czasownikową właściwość; np. widzieć, czynić, stać. Nazywamy formy takie BEZOKOLICZNIKIEM (infinitivus), a w pewnych razach także SUPINUM.
§. 747. BEZOKOLICZNIK zatrzymuje wprawdzie zawsze rząd swojego czasownika, lecz wypowiada samo tylko oderwane jego znaczenie, w najzupełniejszéj obojętności na okoliczności uboczne, jakimi są np. stósunki czasu, trybu, osoby, liczby itd.
Bezokolicznik, albo Tryb bezokoliczny, albo po prostu Bezokoliczny Infinitiv.
Infinitiv Bezokolicznik, Bezokoliczny. Tryb B–.
W tych formach słowa nie możemy odróżnić ani osoby, ani czasu, ani trybu: widzimy tylko pojęcia czynności; forma taka nie wyraża żadnéj okoliczności i nazywa się dla tego wyrazem bezokolicznym, albo krócej: bezokolicznikiem.
Dz w bezokolicznikach z osnową na g (módz, ledz) i ł w imiesłowie czynnym przeszłym I (starłszy, zjadłszy)—to klasyczne przykłady owych nieprawidłowości, o których wspominano powyżej.
Akademia nie myśli, ani nie może wzbraniać prawidłowego sposobu pisania bezokoliczników przez c: móc, lec, imiesłowów zaś bez ł, starszy, zjadszy.
W bezokolicznikach pisać źć, gdzie z jest w osnowie n. p. wieźć (wiozę), gryźć (gryzę), lecz wieść (wiodę), pleść, nieść.
§ 265. Bezokolicznik kończył się pierwotnie przyrostkiem ti (stsłow. ti), który następnie zmienił się na ci, a w końcu, po zniknieniu ostatniej samogłoski i, zostało samo ć.
e w bezokolicznikach patrzeć, myśleć, pisać e (nie y, i), dalej w bezok. odwiedzić, nawiedzić [...]
Litera c w bezokoliczniku: biec, ląc, lec, móc, strzec, strzyc i złożone,jak: przebiec, wyląc, ulec, pomóc, zaprząc, przysiąc itp.
Osnowy tych słów kończą się na „g”: (bieg-), bezokol. starosł. bieg-ti [...].
„Pisać" nie wyraża bliżej ani czasu ani sposobu, podając tylko nazwę czynności, jest to tryb bezokoliczny czyli bezokolicznik (modo infinitivo).
Tryb bezokoliczny (bezokolicznik) jest tylko nazwą czynności lub stanu; np. czytać, nieść, biec, chodzić, leżeć. Nie wyraża on ani czasu, ani osoby, liczby, ani rozkazu, lub przypuszczenia i wogóle żadnych okoliczności, w jakich się czynność odbywa. Postać bezokolicznika nie ulega żadnym odmianom.
Do osnowy bezokolicznika należą następujące formy: 1. Bezokolicznik. 2. Imiesłów czynny czasu przeszłego. 3. Imiesłów czynny czasu zaprzeszłego. 4. Imiesłów przeszły bierny. 5. W staropolskim należał tu jeszcze czas przeszły chwilowy (aoryst)
Bezokolicznik ma w języku polskim stałą końcówkę -ć. Jeśli osnowa bezokolicznika kończyła się na spółgłoskę twardą przedniojęzykową, uległa ona zmiękczeniu przed końcówką -ć; np. od osnów: nieś-, wieź-, pas..., mamy bezokolicznik: nieść, wieźć, paść.
Pisać bezokoliczniki: biec, (u)ląc, móc.
Czasowniki: pisać, czytać, liczyć, opowiadać, mówić, modlić się, szanować, pracować, oznaczają czynność, ale nie określają jej bliżej. Z czasowników tych nie poznajemy ani czasu, w którym czynność odbywa się, ani osoby, która działa, ani liczby działających osób, ani ich rodzaju.
Czasowniki, które podają tylko nazwę jakiejś czynności albo stanu, a nie określają ich bliżej, położone są w bezokoliczniku.
Czasownik. Czasownik właściwy (słowo osobowe). Imiesłów przymiotnikowy. Imiesłów przysłówkowy. Bezokolicznik.
Bezokolicznik: bić, biec, czytać, czytywać.
Nieodmienna forma czasownika, oznaczająca czynność lub stan w oderwaniu od przedmiotu i mająca wskutek tego charakter znaczeniowy rzeczownika, nazywa się bezokolicznikiem.
Bardzo podobne jest rozmieszczenie końcowego -ś z -śc w bezokolicznikach [...].
Wtórne są grupy w bezokolicznikach iść ujść wejść.... za st. ić uje wnić...., świerszcz za świ(e)rcz....
W każdej odmianie mamy pięć trybów— modos:
Indicativo — oznajmiający, który wyraża czynność pewną, rzeczywistą: estudo (uczę się). [...]
Infinitivo — bezokolicznik, którym wyrażamy czyn, lub stan jakiejś rzeczy sposobem nieokreślonym.
Bezokolicznik, p. czasowniki II 1.
II. Formy słowotwórcze: 1. ★bezokolicznik (infinitivus).
Formę bezokolicznika znamionuje końcówka -ć dodana do tematu czasu przeszłego [...]. Temat czasu przeszłego występuje niekiedy w postaci obocznej, znanej z 3 os. l. mnogiej [...]. Na uwagę zasługują następujące ważniejsze osobliwości w budowie bezokolicznika: 1. Czasowniki, których temat czasu przeszłego kończy się na k lub g, wymieniają tę spółgłoskę na c [...]. 2. Czasowniki, których temat czasu przeszłego kończy się na t lub d, wymieniają tę spółgłoskę przez końcówką bezokolicznika ć na ś [...]. 3. Czasowniki trę, drę, prę, mrę, wrę, pielę tworzą bezokolicznik od tematu czasu przeszłego w swoistej obocznej postaci [...]. 4. Czasowniki id-ę, siąd-ę tworzą bezokolicznik od tematu czasu teraźniejszego z wymianą d na ś, jak w punkcie 2.
Pospolicie nazywa bezokolicznik czynność, nie podając, kto ją wykonuje, np. pisać, czytać, lub stan, nie podając, kto się w nim znajduje, np. leżeć. Nazywa tedy czynność oderwaną od jej sprawcy i stan oderwany od jego nosiciela i tym właśnie różni się od form osobowych czasownika i imiesłowów. Zbliża się natomiast przez to samo do rzeczownika i dlatego nieraz można zastąpic rzeczownik bezokolicznikiem i na odwrót, np. lubię pływać i pływanie; dlatego też bezokolicznik może być w zdaniu podmiotem, np. Prawdę mówić przystoi uczciwemu - i dopełnieniem, np. Chcę spać. Lubię czytać.
Podobną popularność, jaką za czasów Oświecenia zyskał podręcznik Kopczyńskiego, w drugiej połowie dziewiętnastego wieku osiągnęła gramatyka A. Małeckiego [...].
Flexio — fleksyja: casus — skłonnik (1879), genus — strona, verbum reflexivum — czasownik zwrotny, modus coniunctivus — przypuszczający, idealny, warunkowy, infinitivus — bezokolicznik (1879), participium praesentis — imiesłów współczesny, praeteriti — zaprzeszły.
Niektóre z przytoczonych terminów znaleźć można i u A. A. Kryńskiego [...].
Flexio — fleksyja: modus infinitivus — bezokolicznik.
Z chwilą uzyskania niepodległości i organizowania na nowo szkolnictwa polskiego przystępując do nauczania języka ojczystego językoznawcy polscy na zjeździe w roku 1921 uchwalili zrąb terminologii gramatycznej [...].
Fleksja [...]; strona, tryb orzekający, przypuszczający, bezokolicznik, imiesłów współczesny, uprzedni, przymiotnikowy, przysłówkowy, czasownik właściwy, słowo osobowe.
Powiązane terminy
- czasownik (verbum)
- forma imienno-czasownikowa
- forma mianująca czasownika
- forma słowotwórcza
- imiesłów rzeczowny
- forma nieoosobowa
- głagoł bezokoliczny
- infinitivus
- obyczaj nieograniczony
- *postać rzeczowna czasownika
- rzeczownik odsłowny
- sposób bezokoliczny
- sposób niedeterminujący
- sposób nieograniczony
- sposób nieskończony
- tryb bezokoliczny
- wyraz bezokoliczny
- infinitif
- infinitiv
- Infinitiv
- infinitive
- Infinitivus
- modo infinitivo
- modus infinitivus
- Unbestimmtheitsbeugung
- неопределенное наклонение
- bezokolicznik bierny
- bezokolicznik dokonany
- bezokolicznik grecki
- bezokolicznik łaciński
- bezokolicznik medialny
- bezokolicznik na -eć
- bezokolicznik na -ić
- bezokolicznik niedokonany
- bezokolicznik nieosobowy
- bezokolicznik osobowy
- bezokolicznik polski
- bezokolicznik prosty
- bezokolicznik warunkowy
- czas teraźniejszy nieosobowy
- czas teraźniejszy osobowy