Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

ujęcie

Hasło w cytatach: ujęcié
Język: polski
Dział: Stylistyka (współcześnie)

Cytaty

Apocope [...] Pol: Ujęcie, Chor, Chory. Wiśniewska 1998, 67 notuje.

Czté­réma sposobami zachodzić może odmia­na w słowie: dodaniém, ujęciém, przełożeniém lub zamianą i rozdzieleniém jednéj zgłoski na dwie, lub zbiciém dwóch na jednę.

Ujęcié głosek może być albo na początku, np. byś wiedziáł zamiást gdybyś wiedziáł: albo we śrzodku, np. człek zamiást czło­wiek: albo przy końcu, np. syt zamiást syty.

Gdy bez odmiany w znaczé­niu, zachodzi jaká odmiana wpisaniu i wymáwianiu kilku słów w jednę mo­wę złączonych; taká odmiana zowié się Postacią zewnętrzną mowną, co się czy­ni przez dodanié, ujęcié lub przeło­żenié.

Ujęcié sło­wa domyślnégo wpráwdzie, ale do sén­su i Składni potrzebnégo, jeżeli nie czyni żádney odmiany w Składni, zo­wié się Wyrzutniá, np. wielé lát zamiást przez wielé lát: jeżeli zaś zachodzi jaká odmiana w Składni dlá domyślnégo sło­wa; naténczas zowié się Syllepsis, np. Igna­cy z Jáném z Andrzeja zrodzéni (ludzie); otwórzcie tam kto (o! ludzie): jeżeli na koniec trudno się domyślić opusczonégo słowa, a Składnia niezwyczajná po­dobná jest jakiému cudzoziemskiému językowi; zowié się to powszechnie cudzoziemczyzną.

Ujęcié głosek 102, słowa 103.