terminów gramatycznych online
figura accidens, własność
Język: polski
- Etymologia: Cell/1725
- Figurae Etymologicae: Cell/1725
- O etymologii: Mal/1700
- O ośmiu częściach mowy: DwBg/1813
- O syntaxie: Mal/1700
- Przydatek: Kop/1778
- Przypisy do grammatyki na klasę III: Kop/1783
- Przypisy do rozdziału I: Kop/1778
- Przypisy do rozdziału III: Kop/1778
- Słownik, tom II. część II. (P): L/1807–1814
Cytaty
Figurá po Fr. la figure, bierze sie tu zá tęn przymiot, przes który sie poznáje, czyli słowo jest skłádáné czyli nieskłádáné. á jest trojáka pierwsza sie zowie prosta, po Fr. la figure simple, kiedy słowo jest nieskłádáné. náp. tendre rosciągáć. druga skłádáná po Fr. composée, znácząca słowo skłádáné ze dwu części. náp. entendre zrozumieć álbo słucháć. Trzecia dwá rázy skłádáná, może sie z łáciny názwáć decomposée. kiedy sie słowo ze trzech części sk[ł]áda náp. sous[-]entendre domniemáć sie.
Przymioty w przysłowiu są té: figurá, postáć, przystosowánié. i znáczęnié.
Tákowe słowká są znowu, względem Figur, álbo Simplicia, proste, sáme przez się, jáko: Gravis, Disco: álbo Composita, złożone, jáko, Praegravis, Addisco, Deinde: álbo też, in Verbis są Decomposita, Sowito złożone, jáko recognosco, superaddo. Znowu, są też niektore względem Speciem, Primitiwa, Począteczne, jako: Homo, Laus, Prope, inne záś są Derivativa, skądinąd pochodzące, jáko: Humanus, Laudabilis, Propinquus.
Figuræ Etymologicæ. W Etymologiej przypadáją też podczás rożne figury, ktorych przynamniej imioná wiedzieć potrzebá: jáko te są przednie.
Figurá jést mową osobliwą, czyli niezwyczájną; nié rozumiejmy żéby w mowié gminnej i potocznej nié było Figur.
Figurá, Wyraz Łácinski znáczy po naszemu postać, kształt.
Náuká o Figurách jest i trudna i potrzébna. Trudność náuki o Figurách, pochodzi 1. z wiélości názwisk, á tych cudzoziemskich, które są nádáne ták szczególnym Figurom, jáko też ich Gátunkom i Rodzájom (Figuris, in Individuo, in Specie, in Genere). [...] 3. Z subtélnej różnicé która między jedną a drugą Figurą, między jédnym á drugim Gátunkiem lub Rodzájem záchodzi. [...] gdy się w niej tráfi jáka Figurá.
W Przypisach na Klassę I. do Rozdziáłu III. przyłączyliśmy naukę o Postaciach czyli Figurach: pokázaliśmy potrzebę téj nauki: podzieliliśmy Postaci na zewnętrzné, i wewnętrzné, na słowné i mowné: daliśmy przykłady Polskié i Łacińskié i pokázaliśmy jak przygotowywać potrzeba dzieci do poznáwania téj nauki, któréj część jednę daliśmy im w drugiéj Klassie, drugąśmy do téj Klassy zachowali.
POSTAĆ, -i, ż., [...]. Wszelka osobliwość albo w jednym słowie, albo w kilku słowach czyli w mowie, zowie się postać, figura. Kpcz. G. 2, 22.
Od słowa oderwać się może słowné zakończénié, a przyłączyć do innéj części mowy, np. godzienem jest, godzieneś jest itd. [...] Jest to w języku polskim postać czyli figura przekładnią nazwaná.
Powiązane terminy
- domyślnia (w zdaniu)
- figura dwa razy składana
- figura mowna
- figura prosta
- figura składana
- figura słowna
- omdlewanie
- przekładnia (szyk zmienny)
- przełożenie (przestawka, metateza)
- przenośnia
- słowo nieskładane
- słowo proste (czasownik)
- słowo składane
- słówko compositum
- słówko decompositum
- słówko proste
- słówko simplex
- słówko sowito złożone
- słówko złożone
- ujęcie
- wyrzutnia (w wyrazie i/lub mowie)