Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

dodanie liter

Hasło w cytatach: dodanie, dodanié
Język: polski
Dział: Fleksja (współcześnie)

Cytaty

Owszem, kształty dobrze mowienia (Figurae Grammaticae) Znajdują się wszystkie w mowie Polskiej, mało co, albo nic nie rożniące się od sposobu Grekow i Łacinnikow. [...] Jest paragoge, to jest dodanie liter na końcu słow. Na przykład: Źrebiec, weźmij, zamiast Źrebię, wezmi.

Słowa częstotliwe formują się z jednotliwych, albo przez dodanie syllab, np. pisać, pisywać, albo przez zamianę syllab, np. strzelić, strzelać.

Czté­réma sposobami zachodzić może odmia­na w słowie: dodaniém, ujęciém, przełożeniém lub zamianą i rozdzieleniém jednéj zgłoski na dwie, lub zbiciém dwóch na jednę.

Gdy bez odmiany w znaczé­niu, zachodzi jaká odmiana wpisaniu i wymáwianiu kilku słów w jednę mo­wę złączonych; taká odmiana zowié się Postacią zewnętrzną mowną, co się czy­ni przez dodanié, ujęcié lub przeło­żenié.

Dodanié głosek może być już na początku, np. poranek zamiast ranek lub rano: już we śrzodku, np. ojciec zamiást ociec: już na końcu, np. światłość zamiást światło.

Imiesłów czynny, który się kończy na: ący-ąca-ące, formuje się od osoby 3-éj liczby mnogiej czasu teraźniejszego przez dodanie cy-ca-ce, np. (oni, one), działają-cy-a-e.