terminów gramatycznych online
imiesłów czynny czasu przeszłego
Język: polski
Cytaty
Imiesłów czynny czasu przeszłego na ł, ła, ło; zdolny niekiedy przybierać także zakończenie na ły, ła, ło (zakończenie przymiotnikowe, obacz §. 263); np. czynił, czyniła, czyniło.
Imiesłowy są różne według znaczenia słów. […] Imiesłów czynny czasu przeszłego na ł […], a czasem na ły […].
Imiesłów czynny czasu przeszłego na ł, ła, ło; zdolny niekiedy przybierać także zakończenie na ły, ła, ło (zakończenie i znaczenie przymiotnikowe).
Czas przeszły.
(najprzód urabia się od tematu imiesłów czynny czasu przeszłego: kocha-ł, -a, -o, a z niego dopiéro przez dodanie końcówek osobowych tworzy się czas przeszły).
Do osnowy bezokolicznika należą następujące formy: 1. Bezokolicznik. 2. Imiesłów czynny czasu przeszłego. 3. Imiesłów czynny czasu zaprzeszłego. 4. Imiesłów przeszły bierny. 5. W staropolskim należał tu jeszcze czas przeszły chwilowy (aoryst)
Prócz tego do osnowy bezokolicznika należą wszystkie czasy opisowe albo złożone (np. mówił-em, zrobił-eś, będzie czytał,...), gdyż do ich utworzenia wchodzi imiesłów czynny czasu przeszłego (na -ł).
§ 274. Również imiesłowy czynne czasu przeszłego miały tematy spółgłoskowe, gdyż tworzyły się z suf. -u̯es, który w N. sg. m. n. miał formę -us i wymienił się po końcowej spółgłosce tematu czasownikowego na -ъ, po j na -ь, a po samogłosce na -vъ, stąd stsł. formy padъ, χvalь, viděvъ.