Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

przysłówek spójnikowy

Hasło w cytatach: przysłówki spójnikowe
Język: polski
Dział: Fleksja (współcześnie)

Cytaty

Spójniki bierzemy tu w najobszerniejszém znaczeniu wyrazów wszelkich łączących i spajających zdania; rozróżniamy jednakże spójniki właściwe od przysłówków spójnikowych i wyrazów spójnikowych. [...] Przysłówkami zaś spójnikowemi są n. p.: tam, dokąd, zkąd, gdzie, wtedy, gdy etc.

Natomiast przysłówki, wyrażające wyliczenie lub stopniowanie, wyręczają spójniki i wiążą formalnie zdania między sobą sposobem łącznym; może na nazwać przysłówkami spójnikowemi. Do takich należą: po pierwsze, po drugie itd., tudzież, także, nadto, również [...].

Za zdanie ściągnięte trzeba uważać tylko rzeczywiste połączenie kilku zdań pojedynczych z użyciem elipsy. Poznać je można po tym, że zdania pojedyncze, wchodzące w skład zdania ściągniętego, zachowały szczątki swego samodzielnego bytu, a mianowicie spójniki lub przysłówki, które jasno wskazują na to, że wyrazy, następujące po nich, zawierają myśl samodzielną. Tu należą: 1) Wszystkie spójniki przeciwstawne i wynikowe. 2) Przysłówki czasu i miejsca, od których się mogą rozpoczynać zdaniałączne [...]; dalej przysłówki spójnikowe (wyliczające, stopniujące, wyjaśniające): po pierwsze, po drugie itp., tudzież, nawet, zwłaszcza, szczególnie, tym bardziej, cóż dopiero, nie dopiero, zgoła, słowem, mianowicie [...].