Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

słowo fałszywe

Hasło w cytatach: słowa fałszywe, słowo dokonane fałszywe, słowo fałszywe dokonane
Język: polski
Dział: Fleksja, Semantyka, Części mowy (współcześnie)
  • Część druga prawideł gramatycznych, czyli odmiennia: Szum/1809
  • Znaczenie i życie wyrazów: Łoś II/1925

Cytaty

Słowa dokonane dzielą się znowu na dwa niższe gatunki:

a. na prawdziwe (veritabilia), np. dać, strzelić; i

b. fałszywe (falsa), np. przepisać, przeczytać.

O Słowach dokonanych fałszywych.

Jakie czynności oznaczają słowa fałszywe dokonane? z czego się one formują, i co za właściwość mają?

A. Słowa dokonane fałszywe oznaczają nie takie czynności, które w oka mgnieniu, lecz które w przeciągu dłuższego czasu mają bydź zupełnie wykonane, np. przepisać, przyjechać, zjeśdź, rozmówić, się, i t. d.

Słowa prawdziwie dokonane różnią się też i wtem od fałszywie dokonanych, iż czynności oznaczone przez słowa prawdziwe dokonane są takiej natury, że koniecznie muszą być w oka mgnieniu wypeł­nione, np. strzelić, mrugnąć, stuknąć itd. powoli wypełniać nie można; gdy zaś czynności oznaczone przez słowa fałszywe dokonane są przeciwnie takiej natury, że żadnym sposobem w oka mgnieniu wypeł­nione być nie mogą, lecz dłuższnego przeciągu czasu wymagają, np. namówić, przepisać, pojechać, i t. d.

Tomasz Szumski (r. 1809) rozróżnia „gatunki" czasownika, dzieląc słowa na jednotliwe, częstotliwe, dokonane i niedokonane; nowość wprowadza taką, że dokonane dzielą się u niego na prawdziwe (veritabilia) i [słowa] fałszywe (falsa); pierwsze według niego oznaczają „czynność w oka mgnieniu wykonaną, drugie zaś — czynność, która w przeciągu dłuższego czasu ma być zupełnie wykonana"; formalnie drugie różnią się od pierwszych tem, że są prefiksalne.