Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

stopniowanie samogłosek

Język: polski
Dział: Ogólnojęzykowy (współcześnie)

Cytaty

[...] W ogóle tak Skarga jak i jinni pisárze Zygmuntowscy mieli tylko dokładne wyobrażenie o á ciemnym pochodnym, powstałym s kontrakcyji i s pochylania, lecz co do á powstałego ze stopniowaniá, o jakim tu mowa, zdaje się, rządzili się tylko uchem, nie mogąc jeszcze w owym czasie wiedziéć o tak wáżnéj teoryji stopniowaniá samogłosek [...].

„Tu náleżą przedewszystkim owe w sanskrycie często pojawiające się stopniowaniá samogłosek, które indyjscy gramatycy nazywają Guna (to jest cnota, siła) i Vriddhi (wzrost czyli pomnożenie). To stopniowanie zálezy na dwugłoskowaniu, albo przedłużeniu krótkiéj samogłoski piérwiástku, Guna jest wsunięcie krótkiego ä, Vriddhi długiego ā (przed samogłoskę) [...]."

,,Odróżniámy prawa, według których odmieniają się samogłoski celem słowotwórstwa i fleksyji bez zewnętrznego powodu, przez wpływ poprzedzających lub nástępnych głosek, od tych przemián, które zachodzą przy zetknięciu się pewnych głosek. Przemiany piérwszego rodzaju nazywámy stopniowaniem samogłosek i osłabieniem samogłosek [...]".

Stopniowanie czyli pokroki samogłosek.