Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

odcień o znaczeniu

Hasło w cytatach: odcienie, odcień znaczenia
Język: polski
Dział: Semantyka (współcześnie)

Cytaty

Rzeczowniki tych odcieni nazywają się zmniejszałe (diminutiva). [...] Ten odcień w sławiańskich dyalektach więcéj używany niż w polskim

Każde lico Czasownika odbija się na dwoistym tle (typus) w różnych odcieniach.

Jak w odmianie koniugacyi są nazwy na różne względy (sposoby, czasy itd.), tak téż w odmianie Czasowników powinny być nazwy na różne odcienia głównego pomysłu.

Przyimki w skład słów złożonych wchodzące, oprócz pierwotnego swojego znaczenia, mogą jeszcze wyrażać dokonanie czyli uskutecznienie działania, w słowie zawartego. [...] Mogą także, w połączeniu ze słowami, przybierać nowy odcień znaczenia, które jednak jest podrzędne i z głównego biorące początek.

Jeszcze więcej stanowcza różnica pomiędzy nimi [końcówką i przyrostkiem] daje się widzieć w posługach, jakie w słowotwórstwie oddają, a więc t. zw. funkcyjna różnica, oparta na wewnętrzném znaczeniu. Mianowicie: przyrostek nadaje wyrazowi pewien, we wszystkich jego formach stale zostający, że tak powiem merytoryczny i materyalny odcień znaczenia, różniący go raz na zawsze od wszystkich innych należnych do téj saméj rodziny a współrzędnych (jednolinijnych) wyrazów.

Przeczenie nie pisze się razem w połączeniu z zaimkami (niektóry) [...] przyczem zachodzą odcienie np. tego mi nie dość, niedość pilny.