Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

język książkowy

Hasło w cytatach: xiążkowy język
Język: polski
Dział: Kultura języka (współcześnie)
  • Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
  • Historyczny rozwój Grafiki polskiéj na podstawie alfabetu łacińskiego; wyszczególnienie i rozbiór abecadeł polskich; gramatyczne abecadło wszechsłowiańskie: Malin/1869
  • Nauka o głoskach: Łaz/1861
  • O języku w ogólności: Br/1848
  • O wywodni słow w polszczyźnie: Prz/1816
  • Zadanie gramatyki i jéj podział: Łaz/1861

Cytaty

My Polacy mamy wprawdzie w naszym xiążkowym Języku małe ślady zakończek bny, bna, bne, ktoreby myśli Łacinnikow, wyrażających sie przez bilis i Nemcow, wyrażających się przez bar, od- powiadały.

Piérwszy jest językiem książek, pism i oświéceńszéj części mieszkańców Polski. Jest to język właściwie grammatyczny. […] Językiem grammatycznym, czyli książkowym mówią oświéceńsi mieszkańcy krańców Białorusi i Ukrainy Kijowskiéj do granic brandenburskich i do Kurlandii, to jest na całéj przestrzeni Polski przedrozbiorowéj [...].

Poprawnym językiem nazywamy język ludzi ukształconych, jakim dzieła czyli książki piszą, dlatego nazywamy go także językiem książkowym.

[…] W mowie klas średnich i ludu prostego dostrzegamy daleko więcéj brzmień miękkich, niż w języku książkowym […].

[...] Płody umysłowe jednego szczepu będą otworem dlá wszystkich do użyciá; i jako niegdyś w Olimpiji Jończyk Herodot mógł czytać swoję historyją Grekom wszystkich szczepów, tak samo mogłyby żyć násze narzeczá [...], dopókiby ostatecznie nájgodniejsze nie wzniosło się do godności powszechnego języka książkowego [...].

Inne stosunki panują w Wielkopolsce, gdzie wysoki poziom oświaty nawet przy zupełnym pod panowaniem pruskiem braku polskiej szkoły i urzędu wrogi był zachowaniu dialektu: jeżeli mimo to cechv gwarowe trzymają się tu silnie, to w znacznej mierze z powodu niewielkich stosunkowo odstępstw od języka książkowego: nie widząc bijących w oczy różnic, chłop wielkopolski nie dąży do ich usunięcia, chyba w nielicznych odrębnych gwarach samego zachodu.