Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

rzeczownik złożony

Hasło w cytatach: rzeczowniki złożone, złożone rzeczowniki
Język: polski
Dział: Słowotwórstwo, Składnia (współcześnie)

Cytaty

Rzeczownik [...] złożony, który się z kilku wyrazów składa: arcy-biskup, przedsięwzięcie. — zbiorowy, gdy jeden wyraz wielość oznacza; lud, ślachta, wojsko, las. — liczbowy, gdy wyraża ilość czego: jeden, pięć, dziewięć, tysiąc, piąty.

Rzeczownik [...] złożony, który się z kilku wyrazów składa: arcy-biskup, przedsięwzięcie. — zbiorowy, gdy jeden wyraz wielość oznacza; lud, ślachta, wojsko, las. — liczbowy, gdy wyraża ilość czego: jeden, pięć, dziewięć, tysiąc, piąty.

Rzeczowniki złożone [...] Uwaga. Sztuka mięsa, nie jest Rzeczownikiem złożonym, ale drugi rzeczownik w spadku 2gim jest tylko dopełnieniem Rzeczownika pierwszego, tak jakbym powiedział, sztuka płótna, śklanka wody, i t. d.

Rzeczowniki dzielą się na: […] Pojedyńcze i złożone; np. dział, podział.

Do rzędu przyimków niewłaściwych należą także te, które się znajdują w rzeczowniku złożonym […].

Przypadkowanie Rzeczowników złożonych.

Rzeczownik, z Przymiotnika w Mianowniku stojącego i z Rzeczownika złożony, ugina obie części składowe wedle właściwych im prawideł; np. M. i B. Białystok, P. Białegostoku, C. Białemustoku, W. Białystoku, N. Białymstokiem, Mj. w Białymstoku.

Rzeczowniki złożone oznaczać mogą, albo że rzecz jaka jest z czego zrobiona, albo zkąd pochodzi lub gdzie przebywa, albo na jaki służy użytek, albo na ostatek osobę bawiącą się jakiém rzemiosłem, mającą pewne zatrudnienie lub powołanie. Wyrazy przedstawiające rzecz główną przystawiają się do wyrazów znaczących rzeczy lub wyobrażenia podrzędne i zazwyczaj spajają się z niemi łącznikiem. Te ostatnie tłumaczą się najczęściéj na polski język przez przymiotniki [...]

[…] W odmienianiu rzeczowników złożonych bierze górę analogia (podobność) nad loicznością: loicznością jest, odmieniać tę część rzeczownika złożonego, która jest w 1ym p.; analogią zaś jest odmieniać go na końcu.

Rzeczowniki złożone powstają przez złożenie dwóch lub trzech słów […].

§. 533. Mniéj bez porównania wyliczyć by już można rzeczowników złożonych, nie mówiąc oczywiście o takich, które, jak obojętność, marnotrawstwo, cudotwórczość itp. są tylko urobione od przymiotników złożonych. Tych bowiem ilość jest wielka i tworzenie swobodniejsze. Zasób naszych złożonych rzeczowników objęty jest głównie w zakresie czasowników spojonych z rzeczownikiem, toż liczebników albo przymiotników złożonych z rzeczownikiem; przeciwnie dwa rzeczowniki w jeden spojone, a w taki sposób, żeby to były szczęśliwie utworzone wyrazy, należą już do rzadszych zjawisk w naszym języku, zawalidroga, burczymucha, golibroda, woziwoda, wydmikufel, pasibrzuch.

Rozwáżane i przeglądane w poprzedzającym § rzeczowniki piérwotne i złożone s samych nágłosów i końcówek, są i powinny być normą i prawidłem dlá urábianiá za pomocą pogłosów wyrazów pochodnych, tak pojedynczych, jak i złożonych […].

Słowa niedokonane od rzeczowników złożonych postęp, ustęp, vstęp itd., jako to: postępuję, ustępuję, vstępuję, urabiają swe dokonane z dokonanego stąpę, jako to postąpę, ustąpę, vystąpę itd.

Rzeczownik złożony z przymiotnika stojącego w I-szym przypadku i z rzeczownika, odmienia się w obu częściach składowych wedle właściwych im prawideł; np. I i IV przyp. Krasnystaw (miasto w Lubelskiem), ma: II p. Krasnego|stawu, III p. Krasnemu|stawowi, V p. Krasny|stawie! VI p. Krasnym|stawem, VII p. w Krasnym|stawie.

Rzeczowniki złożone (nomes compostos) z dwóch wyrazów.

Liczbę mnogą tych wyrazów tworzy się według następujących reguł: [...]

a) Gdy pierwsza część wyrazu złożonego jest nieodmienna, (n. p. czasownik, przyimek i t. p.), jak guarda-chuva — od guardar (chować, chronić) i chuva (deszcz) — parasol; guarda-chuvas (parasole).