Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

pokrewieństwo języków, rodzin językowych

Język: polski
Dział: Etymologia (współcześnie)
EJP 1991, 256 Definicja współczesna

Pokrewieństwo językowe polega na stwierdzonej obecności pewnych właściwości językowych w dwu lub więcej językach, wynikającej z kontynuacji odziedziczonych form od wspólnego prajęzyka.

Cytaty

Tak naucza jeden z nájznakomitszych dziś badáczów mowy ludzkiéj, prof. August Schieiclier. Do tego dodajemy, że Lingwistyka Porównáwczá mogła się dopiéro wtedy zrodzić w dziedzinie wiedzy ludzkiéj, kiedy przy końcu 18go wieku obeznáno się z Praindyjskim Sanskrytem, gdyż bez znajomości organizmu tego nájstarożytniejszego ogniwa w łańcuchu języków jafeckiéj rodziny niepodobną było rzeczą wykryć jistotny węzeł pokrewieństwa zachodzący pomiędzy niemi, jak jest dzisiáj rzeczą niemożebną, bez téj znajomości rozpatrzyć się w organizmie jakiegokolwiek języka z dzisiejszego stanowiska Lingwistyki Porównáwczéj.

Obok jednak tych różnic, wszystkie wymienione języki łączy silny węzeł tożsamości pierwotnego ustroju; wszystkie one mają budowę gramatyczną na jednakich opartą zasadach i do dziś utrzymane w niej pewne znamiona wspólne, po wspólnym prajęzyku odziedziczone i dowodzące wzajemnego między temi rodzinami pokrewieństwa.

Nazw językoznawstwo lub lingwistyka używamy, myśląc głównie o porównawczem badaniu języków ze względu na ich pokrewieństwo.