terminów gramatycznych online
historia języka polskiego dział nauki
Język: polski
- Przypiski: Uchw.AU/1891
- System gramatyczny: Gaert/1927
Historia języka ma za zadanie przedstawienie losów i przemian danego języka w ścisłym związku z losami jego nosicieli czy użytkowników. Ujmowana bywa dwojako: jako historia zewnętrzna i wówczas musi uwzględniać przemiany kulturalne i społeczne, [...], oraz jako historia wewnętrzna, kiedy usiłuje przedstawić dzieje języka ze szczególnym uwzględnieniem przemian strukturalnych, jakim on podlegał we wszystkich swoich podsystemach [...].
Cytaty
P. Kalina pisze o tym przedmiocie w swym memoryale: "Historya tych form (ob. Historya języka polskiego, str. 345) przemawia za pierwszą z dz nie c: biedz i t. d. Konsekwencya wymaga także tego, gdyż pisząc Bóg, dąb, wóz i t. p. a nie Bók, dąp, wós i t. p ., powinniśmy także pisać biedz a nie biec. Powołanie się na stsłow. język nie wystarcza".
Wreszcie jakby uogólnieniem tych rozmaitych punktów widzenia, stosowanych w poszczególnych działach gramatyki, jest historja języka polskiego. [...] Dzieje języka polskiego przedstawiają rozwój całego systemu gramatycznego języka kulturalnego w następujących po sobie epokach, z uwzględnieniem rozwoju kultury materjalnej i duchowej.