Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

forma przymiotna (rzeczownika)

Hasło w cytatach: forma przymiotna, formy przymiotne
Język: polski
Dział: Fleksja (współcześnie)

Cytaty

Równie gramatyczne są zatem formy przymiotne: sędzina, przyp. IIgi, IIIci i VIImy sędzinéj [...] — jak formy rzeczowne: przyp. IIgi licz. poj. sędziny; [lIIIci sędzinie]; [...] itd. I jedne i drugie zakończenia bywają po równo używane, są równouprawnione; chociaż przeczyć nie można, że w pewnych przypadkach forma rzeczowna, w innych znowu przymiotna na mocy zwyczaju przeważa.

Równie gramatyczne są zatém formy przymiotne: sędzina, przyp. IIgi, IIIci i VIImy sędzinéj [...] — jak formy rzeczowne: przyp. IIgi licz. poj. sędziny; [lIIIci sędzinie]; [...] itd. I jedne i drugie te formy bywają po równo używane, są równouprawnione; chociaż przeczyć nie można, że w pewnych przypadkach forma rzeczowna, w innych znowu przymiotna na mocy zwyczaju przeważa.

Rzeczowniki mające formę [przymiotną] lub pochodzenie przymiotne jak: złoty, służący, myśliwy, bliźni, budowniczy,— królowa, księżna, bratowa, — szkolne, mostowe, oraz imiona własne: Krasicki, Kochanowski — Bandtkie, Linde, Motty — Antoni, Ignacy, itp., odmieniają się na wzór przymiotników. (Obacz pod deklinacyją przymiotników).