terminów gramatycznych online
rozdzielanie wyrazów
Cytaty
§. 832. Co się tyczy rozdzielania wyrazów na zgłoski, jeżeli zmuszeni jesteśmy dla braku miejsca na końcu wiersza przerwać wyraz zaczęty, i zostawiając jednę jego połowę na linii zapisanéj, przenieść drugą połowę do nowego wiersza, przestrzegać należy następujących wskazówek:
1) Wyrazów jednozgłoskowych pod żadnym warunkiem rozrywać nie można [...].
2) Wyrazy mające więcej niż jednę zgłoskę, rozdzielają się zawsze w tych miejscach, gdzie nam poczucie dyktuje, że się ich pojedyncze zgłoski ze sobą stykają. Poczuciem tém powinny kierować względy albo na ^złożoność wyrazu, albo na naturę^ głosek.
Rozdzielanie wyrazów. [...] Wyrazów jednozgłoskowych rozdzielać nie można [...].
Zasady dzielenia wyrazów na zgłoski. Pięć jest zasad rozdzielania wyrazów na zgłoski. [...] Jeżeli między dwiema samogłoskami jest zbieg kilku spółgłosek, natenczas spółgłoski te, rozdzielają się np. kaf-tan, chust-ka.
V. Rozdzielanie wyrazów.
Co do rozdzielania wyrazów zatrzymać z Gramatyki szkolnej Małeckiego: punkt 1. (o wyrazach jednogłoskowych), 2. ( „ złożonych), i 3., żeby zgłoskę kończyć ile możności na samogłoskę.
Łączenie wyrazów z przyimkami i rozdzielanie wyrazów nie zostało na Zjeździe Rejowskim ustalone. Komisja Akademji Umiejętności ma wątpliwe kwestje rozstrzygnąć [...].
Rozdzielanie wyrazów.
§ 189. 1. Wyrazów jednozgłoskowych dzielić nie można pod żadnym warunkiem. Źle: wzgl-ąd, mo-st, ka-rk i t. p.
Prawidła o rozdzielaniu wyrazów.
1) Nie dzieli się wogóle nigdy sylab, n. p.: a-mi-go (przyjaciel) a nie n. p: am-i-g-o.