Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

akcent zdaniowy

Hasło w cytatach: zdaniowy
Język: polski
Geneza: zob. akcent
Dział: Fonetyka, Składnia (współcześnie)
EJO 1999, 23 Definicja współczesna

Akcent zdaniowy. Uwypuklenie za pomocą środków prozodycznych wybranego wyrazu w zdaniu dla celów sygnalizacji aktualnego rozczłonkowania zdania. A. z. spełnia funkcję wskaźnika rematu zdania, wskazując w zdaniu wyraz maksymalnie obciążony nową informacją.

Cytaty

Akcent zdaniowy wyróżnia wyraz z pomiędzy innych wyrazów w zdaniu lub w ogóle wypowiedzeniu, nap. czy to ty? ach, to ty!.

Akcent zdaniowy miewa w języku polskim zabarwienie muzykalne które szczególnie się ujawnia w zdaniach pytających i wykrzyknikowych. Tutaj wyrazy, tworzące podstawę zapytania lub stanowiące główną wagę uczucia, wiążącego się ze zdaniem wykrzyknikowem, wyróżniamy za pomocą odmiennej intonacji, polegającej na podnoszeniu lub spadaniu głosu, nap. czy to ona? - to ona! w wykrzyku radości lub to ona - w wyrazie rozczarowania.

Co się tyczy stałej akcentuacji wyrazów i grup, to polszczyzna przedstawia dziś, jak wiadomo, typ przycisku pod względem miejsca nieruchomego i nieswobodnego [...]. Pewna rozmaitość panuje tylko w akcentuacji grup wyrazowych, dwu- i trzechzgłoskowych, w czem odbija się różnica między znieruchomiałym zrostem i złożeniem, a swobodniejszą, chociaż nieraz zupełnie ustaloną grupą syntaktyczną i w ogóle t. z. akcent zdaniowy.

§ 8. W zakresie akcentu zdaniowego czyli grupowego, to jest przycisku, obejmującego grupy, które w zdaniu tworzą całość (chwilową lub stałą), mamy więcej nieco materjału historycznego [...].

Rozróżniamy: a) akcent zdaniowy - wyróżnienie pewnego wyrazu lub kilku wyrazów w zdaniu.

Zdaniowy, p. akcent.