terminów gramatycznych online
akcent wzmocnienie sylaby
Język: polski
Geneza: łac. accentŭs 'przycisk, ton'
- Część I. O Prozodyi czyli o Akcencie i Iloczasie: Jak/1823
- Accentul: Gos/1939
- Alfabet. Wymawianie samogłosek. Wymawianie spółgłosek: Ryk/1850
- Część I. O głoskach czyli literach w ogólności...: Mucz/1825
- Część I. O wymawianiu. Podział liter (głosek): Jak/1823
- Część III. O wierszopisarstwie polskiem: Mucz/1825
- Część III. Pisownia: Mucz/1825
- Część pierwsza. O wymawianiu liter: Lor/1907
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Dodatek. Projekt ortografii polskiej w podręcznikach szkolnych: Uchw.AU/1891
- Głosownia: Kr/1897, PolTerm/1921, Król/1922
- Głosownia (Fonetyka): Kr/1917
- Główne przepisy: Łoś/1918
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- III. Krystalizowanie się polskiej terminologii gramatycznej w czasach Oświecenia: Kor/1961
- IV. Rozwój polskiej terminologii gramatycznej po Kopczyńskim: Kor/1961
- Nauka o głosce: Kl/1939
- Nauka o głoskach: Szob/1923
- Nauka o wierszowaniu: Łaz/1861
- O akcencie: Ryk/1850
- O akcentach: Nał/1774
- O głosowni i wymawianiu: ZwO/1924
- O języku w ogólności: Br/1848
- O literách włoskich i wymowieniu ich: Sty/1675
- O pisowni: Such/1849
- O samogłoskach. O znamionach nad samogłoskami (J. Mroziński): Rozp/1830
- O spółgłoskach. O używaniu liter "i", "y", "j" (L. Osiński): Rozp/1830
- O słowie: Ryk/1850
- O łączeniu i rozłączaniu wyrazów (W. Szwejkowski): Rozp/1830
- Objaśnienia: ZwO/1924
- Pisownia: Łaz/1861
- Prawidła samogłoskowe: Malin/1869
- Projekt terminologii: KarłT/1885
- Słowniczek: Gaert/1927
- Słownik: Kor/1961
- Uwagi wstępne: Uchw.AU/1891
- Żmija wlazła niektórym badaczom na szyję: Oż/1883
Akcent. Uwydatnienie sylaby w wypowiedzeniu za pomocą środków fonicznych: siły, wysokości tonu lub iloczasu, bądź też za pomocą kombinacji tych czynników.
Cytaty
Trzecie [e] bywa ákcentem náznáczone i otwártemi ustmi rubo wymawiáne, bo jest Verbum jako Cioè to jest.
P. Co rozumiesz przez to Akcenty? O. Rozumiem pewne Znaczki położone nad Głoskami, ażeby je wymawiać tonem słabszym albo mocniejszym, i ażeby po tych znaczkach miarkować, rożne nakłonienia głosu (les inflexions de la voix.).
Co w Muzyce i śpiewaniu tonem, w mowie akcentem zowiemy.
W językach dzisiaj żyjących nie ma zwyczaju dzielenia trojako akcentu; ale tém imieniem zowią tylko jeden ton syllabę podnoszący; i w takiém znaczeniu wyrazu tego wszędzie używać będziemy.
Nauka pokazująca, ile czasu łożyć trzeba na wymówienie zgłosek jakiego wyrazu, zowie się Iloczasem. Nauka ta należy do wymawiania, bo składa znaczną część harmonii, gdy jéj prawidła będą zachowane. Kładziemy tu ważniejsze, zachowując sobie na końcu grammatyki obszérniejszy wykład o iloczasie polskim, gdzie téż wskażemy różnicę między tymże iloczasem, a przyciskiem czyli akcentem, który lubo w językach starożytnych jak np.: greckim i łacińskim nie ma wpływu na iloczas, w polskim jednakże równie jak w innych żyjących językach stanowi długość samogłoski na którą pada.
[…] Wyrazy obce nie podlegają tym prawidłom, gdyż inaczéj straciłyby swój akcent, który świętszym jest nad martwe znaki na papiérze; zresztą nie wymawianie do pisowni, ale pisownia do wymawiania stosować się powinna.
Po tém wyobrażeniu, przystępujemy do podania ogólnych dla wiérszy miarowych prawideł, zasadzających się jedynie na akcencie czyli przycisku w mówieniu, który zgłoskę podnosi, przedłuża i wybitniejszą czyni. Stąd powstają zgłoski długie i krótkie. Że zaś są takie, które z akcentem i bez akcentu wymówione być mogą, wynika rodzaj trzeci obojętnych, tj. takich, które już długie, już krótkie być mogą; a to według tego, czy są z przyciskiem, lub bez niego położone.
W czeskich np. słowach praca, pracował, pracowity, akcent jest zawsze na syllabie pra.
Głoski te przestały być podstawami syllab; — nie opiera się na nich akcent mowy polegający na tonie i czasie.
Piérwszy bowiem wymawia się zawsze z przyciskiem, czyli ma akcent nad sobą; drugi, jak wszystkie początkowe syllaby wyrazów, wymawia się z lekka bez mocniejszego wybijania czyli akcentu [...]
W języku niegrammatycznym rozmaitych prowincji zachodzi mała różnica, co do akcentu czyli stósowania głosu do wymawiania […].Przedłużają ostatnią głoskę Krakowiacy, Mazury, Kujawianie, Wielkopolanie i Szlązacy.
Koło Krakowa słychać przycisk (akcent) na trzeciéj z końca zgłosce.
A [...] Ma piérwsze długie brzmienie: [...] 2. gdy zostaje pod akcentem.
Jak i gdy nie jest pod akcentem: foreign, obcy; foreigner, cudzoziemiec; forfeit, stracić [...].
Lecz w tym języku nie tylko niektóre wyrazy wymawiają się dobitniéj, lecz oprócz tego, każdy wyraz z więcéj niż jednéj zgłoski złożony, ma szczególną swą zgłoskę, która się z większym przyciskiem i dobitniéj wymawia. Ta znowu dobitność, czyli podniesienie głosu nazywa się akcentem, the accent.
Rzeczowniki i przymiotniki dwuzgłoskowe mają akcent na piérwszéj zgłosce.
Słowa jednozgłoskowe zakończone na spółgłoskę mającą przed sobą jednę tylko samogłoskę, tudzież wielozgłoskowe z tem samem zakończeniem, w których akcent przypada na ostatnią zgłoskę, podwajają końcową spółgłoskę: to stop, zatrzymać; I stopped, zatrzymałem; to permit, pozwolić; he permitted, pozwolił.
Przyimki zakończone na spółgłoskę przybierają e przed zaimkami mnie, mną, i przenoszą akcent na tę przybyłą samogłoskę, jak gdyby się z niemi zrastały […].
Odczytując głośno pasmo zdań z mowy prozą pisanéj, spostrzeżemy, że nie wszystkie zgłoski w każdym wyrazie jednakowo wygłaszamy, to jest, nie jednym tonem i nie z równą dla każdéj zgłoski miarą czasu. Owszem prócz tak zwanéj deklamacji czyli odmiany głosu, jakiéj wymaga osnowa, jej wątek gramatyczny i krasomówczy, wymawiamy jeszcze jedne zgłoski głosem nieco podniesionym i mocniejszym, drugie słabszym i zniżonym. Ten rodzaj odmiany głosu, to wybijaniu niektórych głosek, nazywamy akcentem czyli przyciskiem; rozmaitość zaś głosową, wynikającą z tego następstwa głosek akcentowanych i nieakcentowanych nazywamy rytmem mowy czyli rytmem prozy [...].
To twierdzenie, że w polskim i starosłowiańskim nie może być mowy obecnie o samogłoskach długich i krótkich, popierám jeszcze tym spostrzeżeniem, że języki, które dwójki kontrahowane przemieniają częstokroć w krótkie samogłoski, albo które pomimo jistnieniá samogłosek długich i krótkich dały przewágę w wymáwianiu nad jiloczasem przygłosowi, tj. akcentowi [...].
[...] Mowa ludzká bez przygłosu byłaby martwą, bez życiá, dlá tego ze znanych nám języków nie ma ani jednego bez przygłosu. Gramatyka łacińská nazywá tak sám przygłos, jako i jego znamię, kładące się zwykle nad samogłoskami, akcentem; my byśmy znamię przygłosu mogli nazwać przygłoską, tak jak nazywámy znak głosu lub brzmieniá, czyli literę, głoską [...].
Nazywá tedy Kopczyński samogłoski pochodne á, é, ó, ę, ą, i spółgłoski pochodne […] przygłosami samogłosek piérwotnych a, e, o, i spółgłosek piérwotnych t, s, z znamiona nad temi głoskami nazywá akcentami […].
Innemu badaczowi to brzmienie nie podobało się rażące, radził jiloczas przenieść na 3cią głosówkę w te słowa: „Leć nacisk (akcent) nie należy kłaść po mazursku na przedostatniej zgłosce, np. par-tȳja, Francȳj-a, komisȳ-ja, ale jak w jinnych słowach obcych a spolszczonych, (gramātika fīzyka, Cȳcero) na trzeciej z końca zgłosce".
[Dopisek Ad. A. Kryńskiego do hasła Accent Przygłos] Na oznaczenie akcentu zamiast wyrazu przygłos uważałbym za właściwszy i zrozumialszy n a c i s k lub p r z y c i s k; znane bowiem są w mowie naszéj wyrażenia odpowiednie: mówić co z naciskiem lub z przyciskiem, położyć na co nacisk. Utworzony od każdego z tych rzeczowników przymiotnik: n a c i s k a n y lub p r z y c i s k a n y (np. zgłoska naciskana) jest zrozumialszy…. Każdy prócz tego niewygodny jest w zestawieniu z wyrazem zgłoska (zgłoska przygłosowa, lub zgłoska przygłośna). Nadto przygłos (akcent) nie harmonizowałby znaczeniowo z innymi podobnéj postaci, jak: nagłos (anlaut), pogłos (auslaut), ani téż z przegłosem (ablaut) i in.
Lud bowiem wymawia po dawnemu M a-ry-ja, lita-ni-ja, z akcentem na y, i, w wymowie zaś klas wykształconych y i i znika, lub też zatarło się zupełnie.
Przyswojone z łacińskiego i greckiego, tam i u nas męskie mają — y: akcenty, terminy, dialekty, periody, konwenty, konwikty, tytuły.
§ 36. Akcent albo przycisk. Język polski posiada akcent albo przycisk w wyrazach polegający na wzmocnieniu głosu przy wymawianiu jednej zgłoski w wyrazie, czyli na głośniejszym jej wymówieniu w różnicy od zgłosek pozostałych.
W każdym wyrazie, mającym dwie lub więcej sylab, wymawia się jednę mocniej niż inne. Takie mocniejsze wymówienie sylaby nazywa się przyciskiem czyli akcentem.
Akcent czyli przycisk. § 159. Akcent polega na tym, że jedną zgłoskę wyrazu wymawiamy z większym przyciskiem aniżeli pozostałe.
W "RodziniePołanieckich" kiedy prof. Waskowski nazywa młodego Połanieckiego Arją, Pławicki poprawia go, wymieniając nazwę herbu Połanieckich»Ozorja«, popełniając przytem kilka błędów: wymawia s między samogłoskami jako z, akcent przenosi na środkowe o i z dwu ostatnich zgłosek: -ryja tworzy jedną.
Akcent: przycisk i ton.
Akcenty. [...] Wzmocnienie głosu na pewnej zgłosce nazywamy przyciskiem. [...] Znaczenie wyrazu w wielu wypadkach zawisło od tonu, w jakim je wymawiamy, zależnie od naszego psychicznego stanu w danej chwili [...] Nie tylko rodzaj zabarwienia głosu, ale i długość przycisku odgrywa ważną rolę [...] Wreszcie należy wspomnieć o akcentowaniu wyrazów, na które autor szczególniejszą zwraca uwagę: „Mogłem być czemś - jestem niczem”!
Akcentem, w najogólniejszem tego wyrazu znaczeniu, nazywamy wyróżnienie jakiejś jednostki fonetycznej spomiędzy innych podobnych jednostek fonetycznych. Zależnie od tego, czem jest ta jednostka fonetyczna, którą wyróżniamy, jak również od tego, gdzie ją wyróżniamy, akcent może być zdaniowy, wyrazowy lub zgłoskowy.
Ale napewno słowacki jest na Podhalu akcent i mnóstwo odosobnionych form [...].
Og.-pol. ė naogół tego samego jest pochodzenia, co w języku literackim: powstało z prasł. e ě w zgłoskach zamkniętych dźwięczną, ze ściągnięć, w zależności od dawnego akcentu, z yr ir, dialektycznie też z y i przed ł l, o czem w § 5 I 2.
Inny taki ślad to zachowanie długiej (akutowej) w zgłosce zamkniętej poprzyciskowej (p. § 16, f); a także wogóle rozwój iloczasu stoi w najściślejszym związku z akcentem, tak że polszczyzna wraz z archaicznemi swemi na punkcie iloczasu i akcentu narzeczami kaszubsko-słowińskiemi przybywa jako ważne świadectwo do innych słowiańskich.
Ze studjów nad akc. słow. [...].
O akcencie.
W języku portugalskim akcent czyli przycisk kładzie się na ostatniej zgłosce wyrazu, na przedostatniej albo też na trzeciej od końca. Prawideł akcentowania ściśle określić nie można: mogą wszelako posłużyć w tym celu następujące wskazówki.
Akcent czyli przycisk (w portugalskim języku rzecz bardzo ważna) oznacza się w całej gramatyce literami czarnemi, w tekście brazylijskimi.
★Akcent, wyróżnienie pewnych zespołów wymawianiowych przez silniejszy wydech (akcent wydechowy = ekspiratoryczny) czyli ★przycisk lub zmienny ★ton (akcent toniczny = muzykalny czyli przyśpiew).
Niektóre wyrazy rodzime mają w języku starannym akcent na innej zgłosce niż przedostatnia.
Akcent. Wymawiając wyrazy więcejzgłoskowe, np. piłka, sobota, czytelnia, samorząd [...], stwierdzamy, że w każdym z nich jest jedna zgłoska mocniejsza od innych, co zależy od względnie większej siły wydechu, z jaką ją wymawiamy. Mówimy o tej zgłosce, że jest pod akcentem lub akcentowana.
AKCENT—ACCENTUL
In limba polonă se accentuiază penultima silabă, de ex.: ro-dzi-na, la-to, u-li-ca.
Najlepsze jednak świadectwo spopularyzowania się już rodzimej terminologii gramatycznej, i to po szkołach, daje konsekwentnie ją stosująca gramatyka francuszczyzny S. Nałęcz-Moszczeńskiego [...].
Terminologia. Litera vocalis nasalis — litera głoska przez nos, brevis — krótka, longa — długa, diphthongus — dwogłoska, kilkogłoska (właściwa), consonans — spółgłoska, łamogłoska, brzmiąca; syllaba — syllaba, spójka, accentus — akcent.
Fakultatywności rodzimej terminologii gramatycznej położył tamę podręcznik polszczyzny O. Kopczyńskiego [...].
Terminologia. Litera vocalis brevis — głoska samogłoska, wokala krótka, longa — długa, [...], accentus — znamię, ton (t.. 3), przygłos (t. 3, przyp., s. 33), przygłoska (Układ, s. 138), akcent (Układ, s. 238).
Z chwilą uzyskania niepodległości i organizowania na nowo szkolnictwa polskiego przystępując do nauczania języka ojczystego językoznawcy polscy na zjeździe w roku 1921 uchwalili zrąb terminologii gramatycznej [...].
Terminologia.Głosownia [...]; akcent, przycisk, ton, nagłos, śródgłos, wygłos.
Akcent 14, 18, 20, 21, 23, 26, 36, 37, 38, 39, 41, 42, 76.
Powiązane terminy
- akcencik
- dźwięk przygłosowy
- głos (akcent)
- głośnik (akcent)
- iloczas (akcent)
- moc
- nacisk (akcent)
- natężenie (siła głosu, akcent)
- przycisk (akcent)
- przygłos (akcent)
- przypiewek
- uderzenie
- accent (wzmocnienie sylaby, wyrazu)
- accent
- accent
- Betonung
- удар
- ударение
- akcent bezbarwny
- akcent chromatyczny
- akcent cofnięty
- akcent doraźny
- akcent drugorzędny
- akcent dynamiczny
- akcent dzisiejszy
- akcent ekspiracyjny
- akcent ekspiratoryczny
- akcent główny
- akcent grupowy
- akcent inicjalny
- akcent kaszubski
- akcent kaszubsko-słowiński
- akcent końcowy
- akcent łaciński
- akcent muzykalny
- akcent na pierwszej zgłosce
- akcent na zgłosce przedostatniej
- akcent nieruchomy
- akcent niestały
- akcent oratoryczny
- akcent paroksytoniczny
- akcent pierwotny
- akcent poboczny
- akcent podwójny
- akcent polski
- akcent południowokaszubski
- akcent północnokaszubski
- akcent prasłowiański
- akcent prosty
- akcent ruchomy
- akcent stały
- akcent swobodny
- akcent śpiewający
- akcent toniczny
- akcent wydechowy
- akcent wyrazowy
- akcent zdaniowy
- akcent zgłoskowy
- akcent zmiękczający
- akut
- cyrkumfleks (diakryt)
- przyśpiew
- ton