terminów gramatycznych online
связка
Cytaty
Trzy części zdania przedmiot, jego własność i łącznik zowią się po łacinie subjectum, attributum i copula; a zaś opowiednik nazywa się praedicatum. Nie należy przeto wyrazów attributum i praedicatum brać za jedno, licząc takie trzy części zdania subjectum, praedicatum i copula; bo praedicatum (opowiednik, objawnik, albo jako inni zowią orzeczenie, po rossyjsku сказуемое) jest częścią złożoną, zawierającą w sobie własność upatrywaną w przedmiocie (attributum, качество) i łącznik (copula, связка). Obacz Gram. Rossyjsk. Wostokowa, § 108 i 109.
Zdanie przeto zawiera w sobie przedmiot (подлежащее) czyli rzecz, o któréj się mówi; własność (качество) czyli przymiot, upatrywany w tym przedmiocie; i łącznik (связка) przyznający tę własność przedmiotowi. Np. Bóg jest wszechmocny. Tu Bóg jest przedmiotem mowy, wszechmocny jego własnością, a jest łącznikiem.
Замѣтимъ, что такъ какъ прилагательныя и причастiя польскiя, имѣютъ одно только полное окончанiе, то оно употребляется и въ опредѣленiяхъ и въ сказуемыхъ, и въ семъ послѣднемъ случаѣ прибавляется связка, нп. węgiel jest czarny, śnieg jest biały, и проч.
Связка тоже часто пропускается, особенно въ настоящемъ времени, если ей по смыслу легко догадаться можно; нпр. Sen (jest) mara, Pan Bóg (jest) wiara. My temu nie winni. Za czém (był) posłan do króla ksiądz Wilanowski. Miód (będąc) używany w mierze, strawności dopomaga.