Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

pojęcie gramatyczne

Hasło w cytatach: pojęcia gramatyczne
Język: polski
Dział: Fleksja, Etymologia (współcześnie)
  • Etymologia (Słoworód): Mał/1879
  • O Grafice w ogóle, a w szczególności o Grafice starożytnych i jéj historycznym rozwoju, jako téż o podstawie, na któréj polegá porządek głosek w alfabecie fenickim, greckim i łacińskim: Malin/1869
  • Przedmowa: Mał/1863
  • Wstęp: Lor/1907

Cytaty

Czy ta metoda historyczno-porównawcza, któréj się autor za przywodem najcelniejszych tegoczesnych europejskich znakomitości lingwistycznych w całym ciągu pracy obecnéj trzymał, postawiła go w możności posunięcia o krok daléj pojęć naszych gramatycznych: — to się pozostawia sądowi znawców.

"Ortografijá, czyli, jak ją nazwał ks. Kopczyński, Pisowniá, jest obrazem pojęć gramatycznych o organizmie języka. Jim bowiem dokładniejsze i gruntowniejsze má jaki náród pojęciá o ustroju i budowie swojego języka, tym dokładniejszą i lepiéj urządzoną má pisownią; a na odwrót, jim te pojęciá są płytsze, jim więcéj powiérzchowne, tym niejednostajniejszą i niedorzeczniejszą musi być jego pisowniá [...]."

Deklinacya wstępuje na drogę reform [...]. Zmuszały mowę do wnijścia na taką drogę dwie głównie przyczyny. Po pierwsze dążność, z postępem języka coraz daléj sięgająca, indywidualizowania pojęć gramatycznych nawet w téj sferze, w któréj ich od siebie rozgraniczenie bynajmniéj nie chodziło generacyom poprzednim.

Najgłówniejsze pojęcia gramatyczne.

Każda mowa składa się z wyrazów. Niektóre wyrazy oznaczają osoby inne zwierzęta, inne zaś rzeczy nieżywe; niektóre wyrazy powiadają o przymiotach, inne zaś, co się dzieje i t. d.