terminów gramatycznych online
etymologia pochodzenie, nauka o pochodzeniu wyrazów
Geneza: gr. etymología (étymos 'prawdziwy' + lógos 'mowa; słowo')
Etymologia. 1. W starożytnej Grecji - badania nad ustaleniem prawdziwego (istotnego, podstawowego) znaczenia wyrazu [...]. 2. W językoznawstwie nowoczesnym - dział traktujący o pochodzeniu i pierwotnym znaczeniu wyrazów.
Cytaty
§. 5. Gramatyka całkowita obejmuje następujące główne działy nauki języka: 1, Głosownią [...]; 2, Morfologią czyli Flexyą; 3, Etymologią czyli naukę mającą za przedmiot pytanie, jak i z czego się wyrazy i poszczególne wyrazów tych formy (przypadki deklinacyjne, czasy i tryby konjugacyjne, stopnie przymiotne itp.) w polskim języku urobiły i jak na ten wzór tworzyć można w razie potrzeby nowe wyrazy; 4, Naukę o Partykułach; 5, Składnią [...]. Dodatkowo uzupełnia to wszystko jeszcze 6, Ortografia.
Że miały one tu poprzednio nie rodzime e, ale ê, to się okazuje równie z ich etymologii jak i z postaci tych wyrazów, jaką mają, w innych słowiańskich językach.
W niniejszym trzecim dziale całéj nauki języka, nazywanym ETYMOLOGIĄ, Słowotwórstwem albo i Słoworodem (Wortbildungslehre) należy nam odpowiedzieć na następujące pytanie: skąd się wzięły w języku te całkowite wyrazy? i podług jakich zasad takowe z pojedynczych głosek się urabiają?
§. 359. W drugim, bezpośrednio niniejszą część trzecią Etymologii poprzedzającym rozdziale, stanowiły przedmiot ostateczny poszukiwań naszych końcówki.