Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

słowo twierdzące

Język: polski
Dział: Fleksja (współcześnie)

Cytaty

Drugi przypadek stoi [...]. 13) Słowa twierdzące, które rządzą przypadkiem 2gim, nawet wtenczas, gdy przysłówki przeczące, nie, nigdy, ani, nie do rządzącego, ale do pobocznego słowa należą [...].

Nie tylko często, ale prawie zawsze odrywamy przysłówek nie, od słowa, gdy umieszczamy drugie obok zdanie przeciwne, na spójniku ale, lecz, oparte i nim połączone. — Wtedy zaś jest rząd słowa twierdzącego, czyli inaczej, nie, przysłówek należy do rzeczównika, a nie do słowa: nie Grammatykę, lecz Historyą przepisuj; nie komodę, lecz bryczkę przedaj [...].

NB. Po słowach przeczących w trybie okolicznym lubo idzie tryb bezokoliczny twierdzący, to jednak winien być przypadek 2gi np. nie zaniedbał rozszerzać wpływu na własnych ziomków, a nie wpływ, albowiem tu jest rząd słowa przeczącego jako głównego, a słowo twierdzące w trybie bezokolicznym, jest wyrazem podrzędnym [...].

Słowo ma pisze się albo razem z przysłówkiem przeczenia nie, albo osobno; jeżeli ma być słowem ułomném , przeczącém , od słowa twierdzącego być, wtedy pisze się razem: niéma, jeżeli zaś od słowa twierdzącego mieć, to pisze się osobno nie ma.