Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

przedział granica między zdaniem głównym i pobocznymi

Język: polski
Dział: Interpunkcja, Pisownia (współcześnie)
  • O okresie czyli peryodzie: Gr/1861
  • O zdaniu kilkakrotne złożoném czyli o zdaniu złożoném rozszerzoném: Gr/1861

Cytaty

W zdaniu rozszerzoném spojoném, jeżeli poboczniki poprzedzają a głównik następuje, kładziemy, gdy wszystkie zdania są pojedyńcze, tylko w miejscu przedziału t. j. pomiędzy zdaniami pobocznymi a głównikiem średnik, zresztą przecinki, n. p. Kiedy za naleganiem x. kardynała Fryderyka Jagiellończyka Brudzewski wyjechał do Litwy na urząd sekretarza przy x. litewskim Alexandrze, królu potém polskim; Kopernik w r. 1497. przeniósł się do Bononii gdzie pod astronomem Dominikiem z Ferrary, jak świadczy Rhetykus, nie jako uczeń, ale jako świadek i pomocnik, nad obserwacyami gwiazd pracował. (J. Śniad.).

W zdaniu rozszerzoném spojoném, jeżeli poboczniki poprzedzają a zdanie główne następuje, kładziemy, gdy członki czyli zdania najważniejsze są same w sobie także złożone lub ściągnione i dla tego przecinkami opatrzone, w miejscu przedziału dwukropek, między członkami średniki a między zdaniami drobniejszemi przecinki [...].

Dwukropek kładzie się w miejscu głównego przedziału, t. j. w miejscu, gdzie się poprzedniki stykają z następnikami; [...].