Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

czytanie

Hasło w cytatach: czytanié
Język: polski
Dział: Pisownia (współcześnie)
  • Cz. I. Powierzchność języka. Rozdział II. O czytaniu: Kop/1817
  • Część I. O głoskach czyli literach w ogólności...: Mucz/1825
  • Deklamatoryka: Szum/1809
  • Przedmowa: Szum/1809
  • Przepisy dla uczących: Sier/1838
  • Przydatek o Czytaniu i Pisaniu Greczyzny.: Prz/1792
  • Rozdział VII. O czytaniu książek: Kop/1783

Cytaty

Oświécénié rozumu mądrémi zdaniami, ubogacénié pamięci rozmaitémi wiadomościami, skłoniénié serca do spráw uczciwych, sobie i krajowi pożytecznych, mają być práwdziwym czytania zamiarém.

Czytanié xiążek má być rozwáżné, sądowé i pamiętné.

Użyteczne przestrogi względem czytania Greczyzny, które w obrębie Form Przypadkowania i Czasowania, tudzież istotnych Etymologii prawideł krótko zebranych miejsca nie miały, tu się łączą.

Do takowego wydoskonalenia głosu najlepiej pomaga głośne czytanie i śpiewanie.

Ponieważ od rozszerzenia powszechnego oświecenia najbardziej szczęśliwość Narodu zawisła; a oświecenie zaś w nim bez umiejętności czytania, pisania i doskonałości ojczystego języka rozszerzone bydź nie może; pochlebiam sobie przeto, iż praca moja będzie użyteczną, gdyż jej celem jest: ułatwić młodzieży nauczenie się czytania i pisania, oraz nabycia gruntownej umieiętności języka polskiego i sztuki pisania w rozmaitych materjach. Wszystko to starałem się napisać jaśnie, dokładnie i zrozumiale.

Czytanié początkowé. Po głoskowaniu, zgłoskowaniu i wyrazowaniu, wstępujemy na czwarty i ostatni stopień pisma naszego. Szkoda, ze na nim niedługo zabawimy: bo zupełna o czytaniu mowa, dopiero będzie w drugiéj części Grammatyki, gdzie ma bydź o wewnętrzném wyrazów znaczeniu.

Do ciągłego wyrazów pisanych wymawiania czytaniem zwanego potrzeba znać I. iloczas, II. w pisaniu skrócone wyrazy, III. postaci liczbowe, IV. znamiona pisowne.

A najprzód co do nauki początkowego czytania.

Nie trzeba się wdawać w tak zwane syllabizowanie: be a ba, ce o co, de zet u dzu, ce ha e che, es zet y szy, bo to utrudnia tylko i przeciąga, naukę początkową czytania.

Nauczywszy dzieci rozpoznawać samogłoski, zaraz z niemi przystąpić do czytania syllab, w które wchodzą spółgłoski zwłaszcza podobne do siebie postacią albo brzmieniem np. na ma, ba pa, he che, zy sy.

Zaczynać od czytania syllab spółgłoskowych jak najprostszych, i postępować do coraz więcéj złożonych np. na, ba, ga, ka; bra, gra, kra, zbra, zgra, skra, zbrać, zgrać.