Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

zmiana znaczenia

Hasło w cytatach: zmiany znaczenia
Język: polski
Dział: Semantyka (współcześnie)

Cytaty

Wyraz odmienny jest to taki wyraz, który może zmieniać swoją końcówkę bez zmiany swego znaczenia; np. w wyrazie matka, ostatnią syllabę ka zamieniam odpowiednio do myśli, na mat-ce, mat-, mat-ki

Zachodzą tu zmiany znaczenia np. ociepka — fasciculus BZ., znaczyła niegdyś 'ociepanie, obrąbanie, okrzesanie' drzewa z gałązek, potem wynik tej czynności t. j. małą 'wiązkę, garstkę' gałęzi lub kwiatów.

Zmiana znaczenia wyrazu poczta z 'uczczenia' na 'dar' honorowy a potem 'dar' zwykły wytworzyła nową parę synonimów, w której dar wziął górę przez związek z darować, darzyć, dać; podobnie czysło, jako odosobnione znaczeniem od czytać, znikło z czasem, jak tylko rozszerzono znaczenie liczby.

§ 402. Zmiana znaczenia wyrazu dokonywa się dwojako: 1) wyraz oznaczający pewne pojęcie (lub stosunek) staje się wyrazicielem innego pojęcia (lub stosunku), mającego z tamtym pewien związek; 2) treść znaczeniowa wyrazu zmienia się o tyle tylko, że wzbudza wśród ogółu ludzi nastrój uczuciowy różny od tego, który jej przedtem towarzyszył, co się nazywa zmianą znaczenia na meljoratywne lub pejoratywne (dodatnie lub ujemne), albo też treść znaczeniowa niknie i wyraz staje się znakiem formalnym.