terminów gramatycznych online
tworzenie (wyrazów)
Język: polski
Cytaty
Głoski zamienne niepewne są te, które nie podług pewnych prawideł, lecz tylko w niektórych wyrazach odmieniają się, jako to: [...] g na ż czasowaniu, stopniowaniu i tworzeniu wyrazów, np. drogo, drożej; drogi, droższy; mogę, możesz; drożyć.
Czego uczy wyrazotwornia? Na jakie wyobrażenia tworzyli ludzie najprzód wyrazy? i jakich zasad w tem się trzymali?
A. Wyrazotwornia uczy prawideł tworzenia wyrazów. — Prawidła te wyczerpuje ona wprzód z wyrazów dawnych, przez starych Polaków utworzonych, a potem kładzie je za fundament do tworzenia nowych, niedostawiających jeszcze, i koniecznie potrzebnych wyrazów.
Darmo by kto sobie np. pracę zadawał na utworzenie nowych prawdziwie polskich wyrazów na miejsce, choć cudzoziemczyzną trącących, ale już przyjętych wyrazów i każdemu znanych: cegła, cło, grunt, Historia, Matematyka, Senat i t. d
Ostatnim słoworodém jest tworzénié nowych wyrazów; wolność atoli ta, má pewné granice i reguły, to jest: [...] 3) żeby wyráz nowy, był i z ojczystégo języka wzięty, i na wzór inszych znajomych wyrazów utworzony.
Tworzénié nowych wyrazów i prawidła, 137, 138.
W tworzeniu wyrazów pochodnych na ski zakończonych, zdarzają się też inne zmiany spółgłosek do pierwiastku wyrazu należących.
Bildung Urabianie, Tworzenie.