terminów gramatycznych online
zgłoska
Zob. sylaba
Cytaty
Złogami zowę tak zwane u Grekow i Rzymian syllaby, ktore starzy Polacy zwali ślabizami, jak Czechy dotąd zową je ślabikami, skąd poszedł żaczy głagoł ślabizować. Szczerze wyznam, że się nie oswoiłem z wyrazem zgłoska, od dowcipnego Tworcy Grammatyki Polskiej nastręczonym, choć ten wyraz w starem znaczeniu jest wyborny, i choć go w nowem sam używam, mowiąc z Uczonemi, najpoźnij ze Szkoł wyszłemi.
Szczerze wyznam, że się nie oswoiłem z wyrazem zgłoska [...], choć ten wyraz w starem znaczeniu jest wyborny , i choć go w nowem sam używam, [...] bo, jeszcze nie mogłem przypuścić, aby takowe słow zkładunki w każdym przypadku bez wadzenia się z inszemi znaczeniami uchodziły [...]; zasłyszawszy zaś żalących się Rodzicow na to, iż ich Syn, dawno wydalony z domu do Wojska, nic do nich nie pisał, przy czem się Matka odezwała w te słowa "od owego czasu żadnej zgłoski do nas nie uczynił!" uczułem właściwość znaczenia wyrazu zgłoska, zkrucającego wyraz zgłaszanie się, jak wygłoska zkruca wygłaszanie, lub pogłoska pogłaszanie i t. d.
Uwaga: nie oddziela się części wyrazu, która nie stanowi zgłoski, np. nie można dzielić: w-chodzić, wz-niecić, z-rzucić, a nadto druga część oddzielona nie może się zaczynać od j, dlatego też j przenosimy do pierwszej części: pój-dę, doj-dę, rękoj-mia.