Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

różność

Hasło w cytatach: rozność, rożność, rózność
Język: polski
Dział: Ortografia (współcześnie)

Cytaty

[...] ꝛ baꝛzo miéꝛzi kiedy skaꝛżą bo więc rado skarżą. Tákie piszemy gdy nie má być pospołu z literą z abo ktorą taką wymáwiáno. A inszyj różności od r nie má.

Wszákże miedzy i, á miedzy y, jest niejákaś rozność, Byli fuerant viri, Były fuerant mulieres.

Tu z téj obseruátiiéj pána Orzechowskiégo, znáć że wiele ná tym, kto wié rózność dźwięku, bądź krések, bądź syllab.

Abowiem tej litery potrzebne i pożyteczne záżywánie w tym się záwiera, iż gdy się stáwia w społeczności tych dwuch cienkich wokałow e, i i, i owych dwuch konsonántow c, i g, jest przyczyną rożności dźwięku wymowy, jáko Pocche Ocche máło gęsi [...].

Istotną, rożnością w językach tę bydź rozumiem, kiedy mowa obca przystosowana, do mowy Słowiańskiej, tak jest odmienna, że ani w słowach, ani w składzie, ani w znaczeniu, żadnego podobieństwa nie ma.

Czym się będzie różnił spadek oskarżający? i oddalający? gdy obydwa na ą kończyć się będą. Ta rożność podobno prędzej się znajdzie u Wołynianow mowiących: wielkę mi łaskę świadczysz: wielką łaską zniewolony jestem.

Rożności w mowie Polskiej bez Grammatyki, nie można dać przyczyny, 8 4.

Zachowując te przepisy trzeba pokazać zażywanie i ró[ż]ność. 1. ) Liter, 2.) Sylab. 3 .) Rzeczeń . 4 .) wierszowych i nadwierszowych znakow.

Chociaż częstokroć w Rozhoworach I. wymawiają jak Ь. a E. iak Iо̂; jeśli na nim jest uderżenie, na przykł: житью̂ życie, копью̂ Włócznia, jednak w odmianie spadkow niepochodzi ztąd żadna różność, oprocz Przekładalnego małej liczby.