terminów gramatycznych online
zaimek złożony
Język: polski
Cytaty
Złożone zaimki, na przykład: Нѣкто nicht, нѣкоторой niektóry, кто нибудь, ktożkolwiek bądź, skłaniają się jak proste, i tylko uderżenie po większej części odnosi się na przydaną cząstkę: нѣкоторой niektóry, нѣкотораго niektórego.
W zaimku złożonym, tamten, tamta, tamto, odmienia się tylko wyraz ten itd., a tam bez odmiany zostaje, np. tamtego, tamtéj […].
Zaimki złożone są te, które się składają z dwu lub więcéj zaimków, lub innych części mowy, np. tensam, tamten i t.d.
[…] Pierwiastki zaimków, przysłówków i spójników są następujące: […] 8. Stara końcówka 2go stopnia: tory=try=ry weszła w skład zaimka złożonego: koto=kto, który.
Złożone zaimki. Zaimki składają się tylko z niektóremi słówkami, należącemi do tak zwanych partykuł, które ich znaczenie albo czynią dobitniejszém, albo też uogólniają. Są to słówka następujące: ci, że, to, ś, kolwiek, bądź, — i pytające li. Zamiast ci i że — kładzie się po samogłosce ć, ż. np. tenci, onci, jać, wyć, tento.
Zaimki, przysłówki i partykuły złożone z ż <=-że, utrzymanem tylko w warunkach kombinatorycznych (także jakże tamże tenże....): w st. języku eże iże teże aże juże.... obok (od początku XV w.) eż iż...., zwłaszcza zaś w takich postaciach jak iżby aliż....; adverbia na -o: tako jako tamo kamo przeciwo...., obok (od końca XV w.) tak jak....