Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

verbum medium

Hasło w cytatach: verba media
Język: łaciński
Dział: Fleksja (współcześnie)

Cytaty

Quotuplex est verbum? wielorakie jest słowo? ratione conjugationis, względem złączenia albo sprzążenia, duplex, dwojakie, analogum, rowne, ùt video, jako widzę, et anomalum, i nierowne, ùt sum, jako jestem, fero, noszę, item est triplex, znowu jest trojakie, abundans, obfitujące, defectivum, niedostatnie, et medium, i śrzednie.

[...] Z rzeczowników i przymiotników utworzone przez przybranie miękkiego a, tj; miękczącego poprzedzającą spółgłoskę; te wyrażają wzmaganie się przymiotu przez pierwotnik wyrażonego, nazywamy je przeto przymiotnemi, są zatem nieprzechodniemi czasownikami (w greckim języku wyrażają się przez verba media), np. kamień, kamieniał [...].

[...] Zresztą, łacińskie formy bierne początkowo musiały oznaczać to samo, co greckie słowa tak zwane średnie (verba media), w których końcówce tkwi zajimek zwrotny se [...], którego s przemieniło się w r, tak że amatur znaczyło pierwotnie amat se (koɦa śeɓe). Słowa téż greckie, tak zwane średnie i sanskryckie formy słowa, tak zwane atmanaepadam, zawiérają w końcówce form typtetai za typtetahi, tudatae za tudatahi, zajimek se, si, którego s przemieniło się w h i znikło pomiędzy dwiema samogłoskami. Formy te typtetai, sanskryckie tudatae, znaczą po polsku ɓije śę, tłuze śę, s tą różnicą, że polskie śę, dodane do form czynnych ɓije, tłuze, pisze się osobno, formy zaś typtetai, tudatae są formami jédnolitemi [...].

W grec. stoją na równi z naszymi zaimkowymi, verba media nijakiego znaczenia, nie będące wcale zdolne formy aktywnéj.