terminów gramatycznych online
rodzaj rzeczowy
Język: polski
- Etymologia (Słoworód): Mał/1879
- Nauka o budowie wyrazów (słowotwórstwo): Szob/1923
- O rzeczownikach: Ryk/1850
- Słowniczek: Gaert/1927
Cytaty
Wszystkie zaś imiona nieżywotne, a nawet stworzeń żyjących, w których płci wyraźnie rozpoznać nie można, lub na których płęć nie zwraca się uwaga, nie należą ani do jednego ani do drugiego rodzaju, to jest krócéj mówiąc, są rodzaju rzeczowego czyli niejakiego.
Przeciwnie imiona rzeczowego rodzaju, np. stada stado, sława słowo — męstu męstwo, — poli pole, mori morze.
§. 311. Po tém wszystkiém przyszła koléj na jeszcze dokładniejsze i ostateczne uregulowanie gramatycznych rodzajowych stósunków. Jednotliwy dotąd rodzaj „żywotny“ rozpada na rodzaj MĘSKI i ŻEŃSKI; rodzaj rzeczowy staje się przez to trzecim czyli (ani męskim ani żeńskim, więc) NIJAKIM rodzajem.
W liczbie mnogiej język polski nie rozróżnia rodzaju męskiego, żeńskiego i nijakiego, lecz tylko rodzaj męskoosobowy i rzeczowy. Jak nazwa wskazuje, rodzaj męskoosobowy jest właściwy rzeczownikom osobowym męskim, a rodzaj rzeczowy obejmuje wszystkie inne kategorie rzeczowników, nie wyłączając osobowych żeńskich i nijakich.
★Rodzaj wyrazów: ★męski (masculinum), ★żeński (femininum) i ★nijaki (neutrum). W liczbie mnogiej też ★męsko-osobowy (pilni chłopi orali) i ★rzeczowy (pilne chłopy orały).
Rzeczowy, p. rodzaj.