terminów gramatycznych online
przenośne znaczenie wyrazu
Język: polski
Cytaty
Obroćmy więc pilniéjszą uwágę na to, ażebyśmy Przenośnią, czyli przenośné wyrazów znaczénié jak nájdokładniéj zrozumiéć mogli.
Widzimy że piérwszą Przenośni przyczyną, był niedostatek włáściwych wyrazów, którému tak zapobieżono, jak ów gospodárz, który mało mając czeladzi, kilka powinności na jednę osobę wkłádá. Drugą Przenośni przyczyną, była ozdoba mowy: gdyż jako w odzieży, tak i w mowie, nié przestają ludzie na saméj potrzebie. [...]
Ci, którzy pierwsi znaczénié wyrazu przenosili od jednéj rzeczy do drugiéj, musieli upatrywać jakikolwiek związek, między témi dwiéma rzeczami: ci téż, którzy wyráz przeniesiony zrozumieli, musieli czuć ténże sám związek dwóch rzeczy.
Rozróżnić możemy właściwe i przenośne znaczenie wyrazu. [...] Znaczenie przenośne jest różne od potocznego, niezwykłe; uwydatnia się ono dopiero w związku danego wyrazu z innym, np. aksamitny głos = 'miękki, pieszczotliwy'; słodycz charakteru = 'dobroć, łagodność' [...]. Nazwa "przenośne znaczenie" tym się tłumaczy, że wyraz z zastosowania zwykłego, dosłownego, pospolitego "przenosimy" w danym wypadku w jakiś inny zakres, w jakieś osobliwe zastosowanie.