Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

a kreskowane

Hasło w cytatach: kreskowane a
Język: polski
Dział: Fonetyka (współcześnie)
  • Część pierwsza prawideł gramatycznych albo początkowania: Szum/1809
  • Historyczny rozwój Grafiki polskiéj na podstawie alfabetu łacińskiego; wyszczególnienie i rozbiór abecadeł polskich; gramatyczne abecadło wszechsłowiańskie: Malin/1869
  • Nauka o głoskach: Łaz/1861
  • Przypisy do Gramatyki polskiej: Szum/1809

Cytaty

Iż samogłoskę a (osobliwie gdy jest á a kreskowane [akreskowane]), wymawiają jak u, np. sum Pun tuńczył; zamiast: sam Pan tańczył.

Nie wiem jeszcze żadnego przypadku takiego, aby dla nie kreskowanych a, e, dekret jaki nie był zrozumianym, albo żeby o to sprzeczka jaka wynikła.

To upowszechnienie się e otwartego zamiast ściśnionego doszło do tego stopnia, że wielu pisarzy, nie wiedząc już, gdzie pisać e otwarte, a gdzie kreskowane, zupełnie je kreskować zaniedbali. Zupełnie to samo stało się w XVIII wieku z a kreskowaném. To przechodzenie samogłosek ściśnionych w otwarte, nie jest psuciem się, lecz postępem języka [...].

[...] A że Gramatyka dlá szkół národowych wyszła po ráz piérwszy w Warszawie r. 1785, przeto krótki tylko przeciąg czasu, [...] upłynął od wyjściá ostatniéj księgi z a kréskowanym do wyjściá Gramatyki národowej […].