Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

przymiotnik zaimkowy

Hasło w cytatach: przymiotnik zajimkowy, przymiotniki zaimkowe
Język: polski
Dział: Części mowy (współcześnie)

Cytaty

Wszystkie po­spolité przymiotniki imionowe, zaimko­wé i imiesłowowé, położoné z rzeczowni­kami rodz. żeńsk.

Przymiotniki wszelakie, jako to, imionowe, zaimkowe i liczbowe.

Według pochodzenia dzielą przymiotniki na imionowe, zaimkowe i słowne.

(1) Przymiotniki są czworakie, a nie troiste jak wielu mniema:

a) Przymiotniki imionowe zielony, a, e, biały, a, e,

b) — słowne z zieleniały, a, e,

c) — imiesłowowe z zieleniony, a, e,

d) — zaimkowe ten, a, o, mój, a, e.

Możnaby doliczyć imiona osób na ski, i cki, np. Zamojski, a, Czarnecki, a.

Inne rodzaje zaimków, czyli raczéj przymiotników zaimkowych są te: 1) Pytania, [...]. 2) Opowiedzi na nie są: [...]. 3) Pokazujące bliski przedmiot ten, [...]. 4) Niepewne [...]. 5) Przeciwieństwa [...]. 6) Oznaczenia pewnégo [...]. 7) Pytający nie w celu dowiedzenia się o przymiotach, lecz o tém do kogo kto, co należy? [...]. 8) Temu odpowiadajace, określające własność [...]. 9) Dzierżawczemi też powyższe zaimki się nazywają [...] 10) Względne.

Chociaż te zaimki nie są właściwie przymiotnikami, bo żadnych nie oznaczają przymiotów, jednak je nazywam przymiotnikami z dodaniem zaimkowemi dlatego: że z właściwemi przymiotnikami spólne mają i obfite odmiany końcowe. Tych téż odmian wzory znajdą się pod przymiotnikami podobnych zakończeń.

Przymiotniki zaimkowe są tak nazwane, że czasem oddzielnie stojąc zastępują podobnie jak zaimki miejsce imion, czasem towarzysząc rzeczownikom są zarazem przymiotnikami.

One [...] Stojąc sam jeden jest przymiotnikiem zaimkowym, ma liczbę mnogą ones, i kładnie się po przymiotnikach, dla uniknienia powtarzania poprzedzających przymiotników, lecz w takim razie nie tłumaczy się na polskie.

Przymiotniki zaimkowe many, few, several [...] zgadzają się z rzeczownikami i słowami w liczbie mnogiej.

Jak od zajimka ten mámy urobiony zajimek taki, tak od zajimka óv mámy zajimek twierdzący ovaki [...]. S przysłówka lada i z zajimka jaki mámy także przymiotnik zajimkowy ladajaki [...]. S cząsteczek ɳe i ɳi mámy złożone zajimki nieokreślony ɳejaki i przeczący ɳijaki [...].