terminów gramatycznych online
sujet
Podmiot
Cytaty
Każde Mowienie albo jak nazywają Propozycyja, powinna mieć Jestotę (Sujet) i Jakość tej Jestoty (Attribut).
P. Jak się to nazywa o czym twierdzemy co; i to, co twierdzemy o czym? O. Pierwsze nazywa się Jestota lub Podjestota lub Wjestota (le sujet.) Drugie nazywa się Przymiot (l'attribut) ktory o Jestocie twierdzemy. Jestoty wyrażamy przez Jestotne Imiona. Przymioty przez Dodane Imiona. Zaimkami także Jestoty wyrażamy. Mianujący Spadek najpierwej do tego wyrażania służy. Wszystkie zaś słowa wyrażające Jestotę, i jej przymioty nazywają się Fraza, albo, tłomacząc to niepolskie słowo Propozycja, Założenie, albo Układ. (la proposition, la phrase.)
Kiedy tedy Francuzi mowią: le sujet d’une action mowią o Kresie [...] w ktorym się [...] kończy, albo w ktory wchodzi, Czynienie rzeczywiste; gdy zaś mowią: l'objet d'une action, to mowią o Kresie w ktorym się opiera Czynienie Myślne, o ktorym mowią.
Podjestota Mowy (le sujet d’une proposition) nazywa się, le Nominatif du Verbe, (Mian. Spadek Czynosłowa.)
Francuzi póki się trzymali łacińskiej metody, uważali spadki i nazywali z łacińska nominatif, genitif, i t. d. spostrzegłszy się później, że w ich języku nie ma spadkowania, sześć dawnych niby-spadków podciągnęli pod dzisiajsze sujet i régimes. Przymiotnik zaś jedni zowią adjectif, drudzy qualificatif, i t. d.
Le rôle grammatical des mots étant indiqué par leur forme, l’ordre dans lequel ils sont placés n’a pas de valeur grammaticale. [...] Ce n’est pas l’ordre qui indique si un mot est sujet ou complément.
Le sujet
[...] Quand le sujet est exprimé, il l'est par un substantif [...].