Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

zbieg głosek, samogłosek i spółgłosek

Hasło w cytatach: zbieg brzmień, zbieg głosek, zbieg samogłosek, zbieg społgłosek, zbieg spółgłosek, zbiegając się
Język: polski
Dział: Fonetyka (współcześnie)

Cytaty

Grecy mają pewne sposoby ogładzania chropowatego zbiegu głosek w wyrazach.

Grecy mają pewne sposoby ogładzania chropowatego zbiegu głosek w wyrazach. Takich sposobów zaś liczy się 5: rozwodzenie zkurczonych samogłosek, kurczenie rozwiedzionych, gubienie zbiegłych przez odcinek, przystawianie samogłoski, gdzie gęsty zbieg społgłosek lub społgłoski, gdzie gęsty zbieg samogłosek i zamienianie źle brzmiącey zgłoski w położeniu przy następney na gładszą powinowatą.

W tenże sam sposób, nie tylko powyż wspomniane słowa, ale z małą odmianą, której zbieg samogłosek lub spółgłosek wymaga, czasują się i odmieniają wszystkie słowa [...].

W żadnej świata przestrzeni, podobny nie istnieje język, w którymby dla uniknienia wszelkich nieprzyjemności, przykrych w wymawianiu zająkań i chrapowatości, jako skutków zbiegu kilku samogłosek lub spółgłosek, równie przyjemny jak wzorowy znajdował się układ pisowni i składni.

ô, ma ciągłe brzmienie długiego ô, i ma wartość dwugłoski, ponieważ jest uważane za ściągnienie w jeden ton samogłosek अ a tudzież उ u, a obiedwie te samogłoski, tak jak odpowiednie im długie, zbiegając się razem, regularnie ulegają przemianie na ओ ô.

Dla uniknienia zbiegu dwóch jednakowych brzmień, samogłoska é po i prawie się nie wymawia; n. p. Kaźmiérz. Głoska e wymawia się często przez nos i wtenczas pisze się ę; n. p. urzędnik.

Pod względem przyjemnego toku czyli gładkości wyrażeń, oto starać się należy, aby w zdaniu nie było przykrego zbiegu spółgłosek i samogłosek.

Nie jest przykry zbieg kilku wyrazów jednozgłoskowych, z których się jedne wyższym, a drugie zniżonym głosem wymawiają. Np. Niē̒ był, dō̒ mnie, i t. p.

Nieprzyjemnemu zbiegowi głosek można zaradzić.