terminów gramatycznych online
sylaba przedostatnia
Język: polski
- Część pierwsza prawideł gramatycznych albo początkowania: Szum/1809
- Część pierwsza. O wymawianiu liter: Lor/1907
- O długim, lub krótkim Syllab wymawianiu abo de Quantitate: Gott/1762
- O spółgłoskach. O używaniu liter "i", "y", "j" (L. Osiński): Rozp/1830
- Przypisy do Gramatyki polskiej: Szum/1809
- Słownik, część III. czyli volumen V. (R-T): L/1807–1814
Cytaty
Słowa (verba) trzy syllaby abo więcey maiące in infinitivo, pierwszą syllabę maią długą [...] przedostatnią sylabę przeciągaią.
SYLLABA, z Greck., ob. Zgłoska, *Rzek; zbieranka. Urs. Gr. 117 [...]. Pierwsza syllaba [...]; śrzednia [...]; trzecia od końca, antepenultima [...]; przedostatnia [...]; ostatnia [...].
Długo się, wymawiają we wszystkich przedostatnich syllabach wyrazów wielosylabnych.
W Polskim języku znajdują się następujące 4ry Prowincjalizmy:
1wszy [prowincjalizm] Litewski. Zawiera on się w tém, iż sylaby przedostatnie za długo się i za otwarto wymawiają, np. Witam Pana mojego Dobrodzieja.
Syllaby przedostatnie w wielosyllabnych wyrazach trzeba wymawiać trochę dłużej niż nieprzedostatnie.
Bardzo by wiele język polski w doskonałości zyskał, i Poezja jego piękniejszą byłaby, bo miałaby wszystkie gatunki wierszów, jakie są w greckim i łacińskim, gdyby nie tylko w pierwotnych wyrazach przedostatnie syllaby długo się wymawiały, ale też i w pochodnych te, które w ich pierwotnych były długie.
W rzeczonych wyrazach [Fabian, Idamia] gdy je wymawiamy dobrze, akcent czasu i tonu polega na trzeciéj od końca syllabie; ten więc, ktoby je według Felińskiego źle czytał, biorąc samogłoskę i za znak zmiękczenia poprzedzającéj spółgłoski, czytałby daleko gorzéj, przedłużając, zwyczajem mowy naszéj, przedostatnią syllabę.
W każdym wyrazie, mającym dwie lub więcej sylab, wymawia się jednę mocniej niż inne. Takie mocniejsze wymówienie sylaby nazywa się przyciskiem czyli akcentem. Polacy akcentują prawie zawsze sylabę przedostatnią, na przykład w wyrazach: chata, kochany [...].