Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

końcówka deklinacyjna

Hasło w cytatach: deklinacyjna końcówka, deklinacyjne końcówki, końcówki deklinacyjne
Język: polski
Dział: Morfologia (współcześnie)
Definicja współczesna

Końcówki przypadkowe są to k. fleksyjne, których podstawową funkcją jest wyrażanie gramatycznej kategorii przypadka. Morfologicznie k. p. są zwykle afiksami o nagłosie samogłoskowym, jdno- rzadziej dwusylabowymi. (EJP 194)

Cytaty

Dopiéro przez połączenie z deklinacyjnemi i konjugacyjnemi końcówkami staje się piérwiastek lub źródłosłów słowem, i tę tylko część gramatyki zwaną zwykle nauką odmian (flexio) słoworodem właściwie nazwać można.

Nauka o piérwiastkach i źródłosłowach wraz z nauką o tworzeniu słów dodaniem deklinacyjnych i konjugacyjnych końcówek stanowi jednę z cztérech części gramatyki, którą z grecka morfologiją t. j. nauką postaci słownych nazywamy.

Względniki te stoją po piérwiastkach (nader rzadko w środku piérwiastka) i są dwojakiego rodzaju: źródłosłowne czyli przyrostki (wrostki) i słowne czyli końcówki (deklinacyjne i konjugacyjne).

Dlaczego takie a nie inne posiadamy już to deklinacyjne, już konjugacyjne końcówki, t. j. skąd one się wzięły, co właściwie znaczą itd.

Zastanawiać się będziemy nad składem Imion, mianowicie poznamy w drugim rozdziale końcówki nominalne czyli deklinacyjne.

Oprócz piérwiastku wyróżniamy w wyrazie także jeszcze i źródłosłów czyli temat, który nazywa się także osnową. Źródłosłowem zowiemy tę część wyrazu, któ­ra, pozbawiona końcówek rodzajowych, deklinacyjnych i konjugacyjnych, tworzy stałą podstawę odmiany; np. w wyrazie: urod-a, urod-y, urod-ę, urod-ą, itd.,— urod jest właśnie źródłosłowem, tematem czyli osnową odmiany. Źródłosłów urabia się jużto z piérwiastku przez dodanie przybranek lub przyrostków, już też bywa nim niekiedy i sam piérwiastek.

Zakończenia wyrazu, czyli końcówki deklinacyjne i konjugacyjne. Tak np. w wyrazach: dom-u, dom-owi, dom-em, dom-y, i.t.d. końcówkami są: -u, -owi, -em, -y; w formach słów: daje-sz, daje-my, daje-cie końcówki mamy: -sz, -my, -cie.

Deklinacyjny przym. od Deklinacja, odmianowy: Końcówka deklinacyjna.

Każda końcówka deklinacyjna, o ile nie jest równa «zeru», musi zawierać w sobie przynajmniej jedną pełnogłoskę, t.j. musi być zgłoskotwórczą. Przechodzi to przez wszystkie gromady i przez wszystkie typy deklinacyjne.

Właściwa Wielkopolska jest na pozór dość zróżniczkowana, ale bliższe przyjrzenie się mapie wykazuje w niej zupełnie wyraźne, wyraźniejsze niż gdziekolwiek indziej, środkowe jądro: [...] utrzymanie po spółgłoskach historycznie podniebiennych e zamiast o w sufiksie przymiotnikowym -ev- i w końcówkach deklinacyjnych -ev'i -ev'e [...].

Od w. XV w 1. os. l. mn. obok form na -imy ukazują się formy na -emy; ponieważ to zachodzi równocześnie z mieszaniem końcówek deklinacyjnych: -im, -em, -imi, -emi, można przeto zapatrywać się na to, jako na zjawisko czysto fonetyczne; formy takie jak: widziemy, słyszemy, śpiemy i t. p. dość częste w XV i XVI w. stają się wyłącznie używanemi przez licznych pisarzy XVIII wieku.